Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a keresetek tavaly novemberi alakulásáról szóló statisztikát, és aznap jelenik meg az államháztartás 2018-as helyzetéről szóló részletes tájékoztató is. Csütörtökön a tavaly novemberi kiskereskedelmi forgalom második becslését közli a KSH. A tőkepiacokra már a napokban leginkább a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jövő heti kamatdöntő ülése lehet hatással, noha az alapráta módosítására senki sem számít. A magyar jegybank – bár sokáig a laza monetáris politika szükségessége mellett állt ki – az elmúlt hónapokban az inflációs kockázatok emelkedésével együtt fokozatosan változtatott a kommunikációján. A növekedés támogatása helyett egyre inkább előtérbe került az inflációs folyamatok fontosságának a hangsúlyozása. Az utóbbi hónapokban az energiaárak csökkenésével párhuzamosan az infláció fokozatosan csökkent, azonban az MNB által figyelt, adószűrt maginfláció 2,9 százalékon áll.
Nagy Márton, az MNB alelnöke ezzel kapcsolatban egy konferencián elmondta, hogy ha a mutató értéke eléri a 3 százalékot, akkor elkezdődhet a monetáris szigorítás, első körben az FX-swap-állományokat csökkentenék. Az alelnök szerint erre akár a következő hónapokban sor kerülhet. Módos Dániel, az OTP Bank makroelemzője szerint a jegybank megváltozott kommunikációja nem jelent érdemi elmozdulást a korábbiakhoz képest. Az MNB korábban úgy tartotta, hogy 2019 közepétől kezdődhet el egy óvatos, lassú kamatemelés. Ez az időpont akkor módosulhat, ha az inflációs kockázatok emelkednek. A mostani megváltozott kommunikáció lényegében ennek az esetnek a realizálódása – mondta az elemző, aki szerint előretekintve az a legfontosabb kérdés, hogy az MNB milyen mértékű és lefutású szigorításon gondolkodik. „Az eddigi tapasztalatokból kiindulva látunk rá esélyt, hogy a szigorítás megfontolt ütemű lesz” – tette hozzá a szakértő. A nemzetközi piacok tekintetében kicsit mozgalmasabb lesz a hét, hiszen több előremutató adat és egy eurózónás kamatdöntés is lesz.
A befektetőket manapság leginkább az foglalkoztatja, hogy milyen mértékben lassulhat idén a gazdaság. Ebben némi fogódzót nyújthat a ZEW kedden érkező gazdasági hangulatindexe. Tavaly 2017-hez képest váratlanul lassulni kezdett az euróövezet növekedése. Év elején még úgy tűnt, ezt jelentős részben átmeneti hatások (időjárás, sztrájkok) okozzák, mára azonban bizonyossá vált, hogy a lassulás mögött tartós folyamatok állnak. Az egyik ilyen hatás a világgazdasági növekedés lassulása, amely részben a kereskedelmi háború, részben pedig annak a következménye, hogy a világgazdaság is egy nagyon hosszú növekedési ciklusnak a vége felé járhat – mondta Módos Dániel.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.