BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Turbulenciát hozhat a tőkepiacokra az amerikai inflációs ütem lassulása

A makrogazdasági mutatók többsége minden fronton lassulást jelez előre, az előttünk álló héten a kiskereskedelmi és a tengerentúli inflációs mutató adhat támpontot a monetáris politikák várható alakulásához.  

A makrogazdasági mutatók többsége minden fronton lassulást jelez előre, az előttünk álló héten a kiskereskedelmi és a tengerentúli inflációs mutató adhat támpontot a monetáris politikák várható alakulásához.

Novemberben a kiskereskedelmi forgalom várhatóan 0,1 százalékkal bővül havi bázison az októberi 0,3 százalékos növekedés után. Októberben éves bázison is jelentősen elmaradt a volumennövekedés a 2017-ben tapasztalt, 2–3 százalék közötti értékektől. Az elemzők várakozásai szerint az Európai Bizottság de­cemberi gazdasági hangulatindexe is csökkenést mutat majd. Az eurózóna gazdasága 2018-ban egyértelműen lassulni kezdett.

A gazdasági növekedésre átmenetileg negatív hatást gyakorolt az új WLTP mérési ciklus bevezetése, ami jelentősen visszafogta az autóipari termelést és a kiskereskedelmi forgalmat is, míg Franciaországban a sárga mellényesek tiltakozássorozata hathatott kedvezőtlenül az értékesítésre. Ugyanakkor, ezen egyszeri tényezők hatását kiszűrve is lassulás figyelhető meg. A novemberi és de­cemberi konjunktúraadatok fontos információval szolgálhatnak arra vonatkozóan, hogy az elmúlt hónapokban tapasztalt kedvezőtlen tendencia mennyiben tekinthető tartósnak – véli Lukács Balázs, az OTP makroelemzője.

A szakértő szerint, ha továbbra is kedvezőtlen adatok jelennek meg, az – figyelembe véve a decemberben lelassuló inflációt és az egyéb politikai kockázatokat (Brexit, kereskedelmi háború) – elhalaszthatja az Európai Központi Bank kamatemelési ciklusának kezdőpontját. Ez utóbbit mostanáig nyár végére várta a piac. Fontos kérdés a piacok számára, hogy hogyan alakult az infláció a tengerentúlon, hiszen ez a mutató nagymértékben befolyásolhatja a monetáris politika változását. Az olajárak október óta tartó mélyrepülése a júliusi csúcshoz képest már 0,7 százalékponttal mérsékelte a fogyasztói inflációt, és a folyamatnak még nincs feltétlenül vége. Az elemzők decemberre változatlan, 2,2 százalékos indexet várnak, ám a következő hónapokban további esés is elképzelhető, ha a WTI a mostani, 50 dolláros szint alatt marad. Eközben a Fed által kiemelten figyelt maginflációs index hónapok óta stabilan 2,2 százalék körül alakul, ami gyakorlatilag megfelel a jegybank szerepét betöltő intézmény implicit céljának.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.