A hét kétségtelenül leginkább várt, az egész világgazdaságra valamilyen szinten hatással lévő eseménye a brit parlamentben holnapra kitűzött szavazás lesz a Brexitről. Persze, csak ha megtartják, hiszen Theresa May miniszterelnök decemberben egyszer már élt a halasztás eszközével, azt tapasztalva, hogy a Brüsszellel kialkudott egyezsége nem talál kellő támogatásra az alsóházban, és az ezzel járó kudarcot nem vállalta fel.
Az előrejelzések szerint ez most sem lesz másképp, a jelenlegi politikai erőviszonyok mellett a megállapodási tervezetet valószínűleg nem fogadják el. A munkáspárt kilátásba helyezte, hogy újabb bizalmatlansági indítványt nyújt be Theresa May ellen, és felvetődött az előrehozott választás lehetősége is. Ennek tükrében egyre kevesebb remény van arra, hogy a március 29-i határidőig megegyezésre jussanak, és elkerüljék a súlyos növekedési áldozattal járó, megállapodás nélküli Brexitet.
Így minden valószínűség szerint a határidő meghosszabbítására nyújtanak majd be kérelmet az Európai Uniónak, és a befektetők továbbra is bizakodhatnak, hogy az Egyesült Királyság végül mégis az EU tagja marad.
Ha felerősödnek az ehhez kapcsolódó várakozások, az a font erősödésének irányába hathat. Annyi biztos, hogy a font árfolyamát a Londonból érkező hírek erősen megrángatják ebben a pár napban.
A dollár kurzusát viszont Jerome Powell, az amerikai jegybank (Fed) elnöke mozgathatja meg ma a szavaival. Powell szokásos kongresszusi beszámolóját tartja meg, ennek fókuszában a gazdaság aktuális helyzetének értékelése áll. Donald Trump elnök a múlt év végén bírálta Powellt, mert szerinte a kamatemeléseivel megfojtja a robusztus gazdasági növekedést, ám a jegybankelnök mostani beszéde sok meglepetést aligha tartalmazhat. Megerősítheti, hogy az Egyesült Államokban a munkaerőpiaci kondíciók továbbra is feszesek, a maginfláció hosszú hónapok óta stabilan 2 százalék felett tartózkodik, ám egyre több konjunktúraadat utal a gazdasági növekedés lassulására.
Ijesztő például, hogy az ISM feldolgozóipari index decemberben 2008 óta nem látott havi esést produkált, ráadásul a pénzpiacok volatilitása is érdemben emelkedett az elmúlt hetekben. Figyelmeztető jel, hogy a ma induló gyorsjelentési szezon felvezetéseként több vezető amerikai cég is csökkentette a profitvárakozását, s a kereskedelmi háború negatív hatásaira hívta fel a figyelmet.
Módos Dániel, az OTP Elemzési Központjának stratégája emlékeztetett arra, hogy Powell a múlt héten tartott beszédében megerősítette: a Fed folytatja a mérlegének összehúzását azzal, hogy a mérlegben lévő állampapírokat hagyja lejárni.
Ezenfelül vélelmezhetően a mostani kamatszint mellett a Fed kivár. Ezáltal a Fed-elnök beszédével kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés, hogy a beígért idei három emelés helyett hány kamatemelés várható, és milyen feltételek mellett. A fentieken túl fontos kérdés, hogy a Trump elnök által a mexikói határra felállítani tervezett fal finanszírozását elutasító demokraták jobb belátásra kényszerítése érdekében december 22-én elrendelt kormányzati leállás mikor ér véget. Amíg tart a kényszerleállás, addig sok amerikai makrogazdasági adatot nem tesznek közzé, ami a mostani volatilis piaci környezetben aggodalmat kelthet a befektetők között.
Magyarországon a decemberi inflációs adat közlésétől nem várható túl nagy meglepetés. Az inflációt a nemzeti bank figyelmével kitüntetett 3 százalékra szoríthatta vissza a világpiaci olajárak esését követő üzemanyagár-csökkenés. Legalábbis a konszenzus erről szól.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.