Közeledik a május 23. és 26. közötti európai parlamenti választás, amelyen az euroszkeptikus pártok jelentős előretörése várható, a Külkapcsolatok Európai Tanácsa (European Council on Foreign Relations) szerint ezek a szervezetek megszerezhetik a képviselői helyek harmadát is.
A kutatóintézet úgy véli, hogy középtávon a változás meghatározná az európai politikát, minőségi változásokat okozna az egész EU-ban, és megbéníthatja a döntéshozatalt. Az EU kereskedelmi kapcsolatai lehet az egyik olyan terület, ahol az euroszkeptikusok konszenzusra juthatnak, és megakadályozhatják a kompromisszumokat. Az Európai Parlamentnek (EP) szinte minden nemzetközi megállapodást illetően vétójoga van, az erejét már fitogtatta a Dél-Koreával és Kanadával kötött szabadkereskedelmi egyezménynél, és várhatóan kulcsszerepet játszik majd az Egyesült Királysággal folytatandó tárgyalásokon is. Az EP emellett megkerülhetetlen a költségvetési kérdésekben is, a 2021–2027-es büdzsé elfogadása lesz az egyik első és legfontosabb feladata.
Nem minden szakértő szkeptikus azonban a kilátásokat illetően. A PIMCO amerikai befektetéskezelő elemzése szerint az EU-ellenes pártok aligha alakítanak majd egységes frontot, mivel ideológiailag megosztottak, a szélsőbaltól a szélsőjobbig felölelik a politikai spektrumot, és egymástól teljesen eltérően képzelik el Európa jövőjét. Ráadásul a kulcsfontosságú döntésekhez az EP-n kívül az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács jóváhagyása is szükséges, és a tanács szükséghelyzetben kormányközi alapon is határozhat. A PIMCO éppen emiatt nem is változtatta meg jelentősen a véleményét az európai befektetési kilátásokra vonatkozóan, az euroszkeptikusok esetleges előretörését csupán mellékes negatív faktornak tekinti, amely nem hoz gyökeres változást. Rövid távon azonban okozhat némi idegességet a piacokon, mert a kampány miatt például Olaszországban az Északi Liga és az Öt Csillag Mozgalom előállhat újabb agresszív fiskális javaslatokkal.
A helyzetet tovább bonyolíthatja, ha az Egyesült Királyság rákényszerül, hogy a március 29-i kilépési határidő elhalasztását kérje. A három hónapos csúszás elméletileg elfogadható a maradó 27 tagállamnak, mert nem okozna zavart a választáson. Ennél hosszabb haladék azonban már több szempontból is valóságos logisztikai és politikai rémálom lenne Brüsszel számára. Egyrészt az EP létszámát a brit kilépés miatt már csökkentették a korábbi 751-ről 701-re, és az Egyesült Királyság 73 képviselői helyéből 27-et hosszú alkudozás eredményeképpen szétosztottak a maradó tagállamok között. Az osztozkodás nem arányosan történt:
tizenhárom tagállam – köztük Magyarország – nem kapott semmit. A konszenzusra épülő uniós döntéshozó mechanizmus miatt az eredeti állapotot nem lehetne egyetlen tollvonással visszaállítani, és több tagállam már jelezte, hogy nem adja vissza önként a most kapott képviselői helyeket.
Nagy az ellenállás Európában azzal szemben is, hogy brit EP-képviselők részt vegyenek a következő hétéves költségvetés jóváhagyásában, ha az ország hamarosan elhagyja az uniót. Az európai hangulatot valószínűleg tökéletesen összefoglalta Guy Verhostadt, az EP Brexit-ügyi főtárgyalója. „Akár lesz kilépési megállapodás, akár nem, azt semmiképpen nem fogjuk megengedni, hogy a brit politikai káoszt ismét importálják az európai politikába.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.