Az amerikai kormányzati leállás után, ezen a héten több fontos amerikai adat is megjelenik, a pontos ütemezés még bizonytalan. Hétfőn a gyártói megrendelések és a tartós cikkek rendelésállományának adata érkezhet meg, szerdán a PCE inflációs mutató, a külkereskedelmi egyenleg decemberi aktuális értéke és a szintén az év utolsó hónapjára vonatkozó kiskereskedelmi forgalmi egyenleg. Érvényes közlési naptár még nem áll rendelkezésre az elmaradt gazdasági mutatókról, de a negyedik negyedéves előzetes GDP-adatok, a háztartási forgalom, a szövetségi költségvetés egyenlege és egy sor lakáspiaci statisztika közzététele is a következő tíz munkanap valamelyikén várható.
A hétre egyébként is beütemezett adatok közül érdemes kiemelni az ISM nem feldolgozóipari indexet, amely januárban feldolgozóipari párjával negatív meglepetést okozott a piaci szereplők körében. A múlt hét pénteken közölt ISM feldolgozóipari index 2,3 pontos emelkedést mutatott a decemberi 4,5 pontos esés után, némileg enyhítve a hirtelen recesszió kockázatát. Szerdán este Jerome Powell beszédét figyelik majd a befektetők, a jegybank elnöke a Richmond Fed rendezvényén szólal fel. Az általa elmondottak alapján értékelik majd a szakértők a tartósan munkanélküli-segélyben részesülők számáról szóló adatokat csütörtökön.
Bár Amerika növekedése még relatíve magas, és a munkaerőpiaci kondíciók is feszesek, egyre több tényező mutat afelé, hogy a növekedés lassul, az infláció pedig a cél közelében van. A kereskedelmi háború negatív hatásai, valamint a bizalmi indexek romlása már több reálgazdasági indikátorban is érezteti a hatását. Ráadásul 2018 októbere óta a tartósan munkanélküli-segélyben részesülők száma is elkezdett emelkedni.
Erre azért is fontos figyelni, mert a korábbi válságtapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy az amerikai recessziók előrejelzésében a tartósan munkanélküli-segélyben részesülők számának alakulása relatíve jól teljesít. Bár januárban a nem mezőgazdasági álláshelyek száma a vártnál nagyobb mértékben bővült (304 ezer a 183 ezer helyett), azonban a munkanélküliségi ráta emelkedett, a bérdinamika pedig némileg lassult. Ez pedig afelé mutat, hogy a jegybank mostani óvatossága nem ok nélküli.
Bár korábban még idénre is három emeléssel számolt, mára úgy tűnik, hogy erre az évre nem várható több emelés. Ha tovább emelkedik a tartósan munkanélküli-segélyen lévők száma a következő hónapokban, akkor az emeli az amerikai gazdaság lassulásának valószínűségét, különösen azzal együtt, hogy Amerika államadóssága lényegében fenntarthatatlan pályán mozog.
Európában a korábban közölt negyedik negyedéves euróövezeti és olaszországi GDP-adatok felhívták a figyelmet a lassulásra, amit a konjunktúraindexek kedden várhatóan megerősítenek. Az euróövezetben lassult a növekedés, a több mint 130 százalékos államadóssággal rendelkező Olaszország pedig technikai recesszióba süllyedt. A növekedés lassulásának ismeretében az EKB kommunikációja is óvatosabb lett, különösképpen, mert a februári infláció 1,6-ről 1,4 százalékra csökkent. Az euróövezet lassulásával párhuzamosan a kamatvárakozások is csökkentek a régióban. A fentiek fényében az Európai Bizottság jövő héten érkező gazdasági előrejelzése fontosnak ígérkezik. Láthatjuk majd belőle, hogy a romló bizalmi indexek, és lassuló növekedés hatására hogyan változtatja az euróövezetre vonatkozó előrejelzését 2019-re és 2020-ra.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.