Bár a Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások csak ma reggel nyolc órától adhatják be pályázataikat a 4,5 milliárd forintos eszközbeszerzési felhívásra, arra számít a piac, hogy egyetlen nap alatt kimerülhet a keret.
A pályázaton belül 2,5 milliárd forintot a nagyobb, 60–300 milliós támogatási igényű beruházásokra, kétmilliárdot pedig a kisebbekre különítettek el, fejlesztésenként 10–60 millió forinttal.
A központi régió cégeinek beruházási igényét látva minden bizonnyal akkora lesz mindkét kategóriában a tolongás, hogy akár néhány órával a nyitás után már fel is függeszthetik a pályázatot. Az elnyert támogatást nemcsak új eszközök, például gyártósor, gépsor, informatikai eszköz vásárlására lehet felhasználni, hanem gyártási licenc és know-how, valamint információs technológiai fejlesztések beszerzésére is elszámolható.
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) sokakat megmozgat a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét kombinált hiteltermékkel támogató felhívás (Ginop-2.1.2-8.1.4), a közelgő február 28-i határidő tétje pedig 109 milliárd forint, amelyből 59 milliárd a támogatás, 50 kedvezményes kamatozású kölcsön.
A zöld utat kapó projektgazdák 25–500 millió forint támogatásban részesülhetnek, amely, kombinált termék lévén, 12,5–250 milliós hitelfelvétellel párosul.
Szakértők szerint könnyen elképzelhető, hogy több KFI-felhívás az idén már nem lesz a Ginopban, az időközben bevezetett könnyítések miatt több mikro- és kisvállalkozás jelentkezésére lehet számítani a hajrában.
Ugyancsak kombinált hiteltermékes konstrukcióban ösztönöznék az élelmiszeripari komplex beruházásokat (Ginop 1.2.6-8.3.4), itt március 18-ig lehet még pályázni.
A 71,1 milliárd forintos keretből csak 31,1 milliárd a támogatás, a többi kölcsön. A kiíró eredetileg 200-300 támogatható projektet várt, kedvezményezettenként az 50–750 milliós támogatás mellé legalább 50 millió, de akár kétmilliárd forint hitelt folyósítva.
Az 52,5 milliárd forintos keretösszegű, megújuló energia használatával megvalósuló épületenergetikai fejlesztéseknél (Ginop-4.1.2) március 27-ét érdemes bekarikázni a naptárban, az itt elnyerhető 1,5–100 millió forintnak pedig akár a felét is fel lehet venni előlegként. A hitellel együtt 43,2 milliárd forintos vállalati komplex infokommunikációs fejlesztéseknél (Ginop-3.2.2.) viszont haladékot kapott a piac: március 8-ról szeptember 10-ig tolták ki a határidőt.
Éjfélkor felfüggesztették a Vidékfejlesztési programban a 35 milliárd forintos keretű, mezőgazdasági és feldolgozóüzemek energiahatékonyságának javítását (VP5-4.1.6-4.2.3) célzó pályázatot. Egyéni projektnél 500 millió, kollektív projektnél egymilliárd forint volt a támogatási plafon. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.