BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggasztja a lassulás a jegybankárokat

Az Ifo intézet hangulatindexe irányt válthat áprilisban, az ebbe vetett bizalom azonban önmagában kevés: a gyengülés érzékelhető jeleit mutató német gazdaság élénkítése aligha lesz elkerülhető.

Németországban és az euró­övezetben is kézzelfoghatók már a lassulás jelei. Ezzel összhangban a német pénzügyminisztérium 0,5 százalékosra vágta vissza a 2019-es évre szóló növekedési előrejelzését. Ez az eddig beérkezett statisztikai adatok függvényében korántsem meglepő, hiszen a bizalmi indexek és az olyan konjunktúraindikátorok, mint az ipari termelés vagy az exportmegrendelések, már huzamosabb ideje a romlás jeleit mutatják. Az Ifo gazdaságkutató intézet szerdán kijövő hangulatindexe azért lesz most különösen fontos, mivel a mutató 2017 vége óta csökkenést mutat.

Most viszont a márciusi 99,6 pont után 99,9 pontról szól a piaci konszenzus.

Ha az Ifo gazdasági hangulatindexben a következő hónapokban javulást látnánk, az csökkentené az Európai Központi Bank (EKB) további markáns lépéseinek valószínűségét – hangsúlyozza Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája, hozzátéve, hogy elsősorban a kötvényvásárlási program esetleges újraindításáról, illetve annak körülményeiről lehet szó. E tényezőkről Mario Draghi jegybankelnök az EKB legutóbbi kamatdöntő ülése után a későbbi adatok függvényében ígért részletesebb tájékoztatást. Amúgy egyelőre az EKB sem biztos abban, hogy az év második felében javulhatnak-e a gazdasági kilátások, ezért kommunikációját az adatok vezérlik. Ugyanakkor a jegybank kommunikációja szerint az inflációs várakozások csökkenése aggasztó a 2 százalékos inflációs cél elérése szempontjából. Ez pedig afelé mutat, hogy ha nem is lesz további intézkedés a jegybank részéről, a monetáris kondíciók normalizálására még éveket kell várni.

Nemcsak Európa, hanem az Egyesült Államok gazdasága is lassulni kezdett 2018 második felében. Ez részben a jegybank szerepét betöltő Fed kamatemeléseinek, részben pedig annak a következménye, hogy Donald Trump elnök 2017 végén elrendelt adócsökkentéseinek hatása kifutni látszik, de szerepe van benne a véget nem érő kereskedelmi háborúnak is. Ezt a lassulást egyébként több konjunktúraindikátor is előrevetítette, például az újlakás-építések száma, a gépjárműeladások és a beszerzésimenedzser-in­dexek. Ebből a szempontból is fontos statisztikai adatok érkeznek a hét második felében: csütörtökön a tartósan munkanélküli-segélyben részesülők aktuális számát tudhatjuk meg, pénteken az első negyedéves amerikai GDP alakulásáról ismerhetünk meg előzetes adatokat. Bár az utóbbi hónapokban csökkent a segélyért folyamodók száma, a részmunkaidőben foglalkoztatottak számának visszaesése és a foglalkoztatottság növekedésének csökkenése együttesen abba az irányba mutat, hogy

a gazdaság további lassulása esetén nőhet a tartósan munkanélküli-segélyre szorulók száma.

Ráadásul a historikus tapasztalat szerint amikor ez a mutató három vagy hat hónap átlagában emelkedést mutat, akkor az viszonylag jól jelezheti előre az amerikai recesszió közeledtét. Emiatt Módos úgy véli, érdemes lesz ennek a mutatónak az alakulását követni, mivel az Egyesült Államok lassulásával kapcsolatos aggodalmak még egy ideig velünk maradhatnak. Mindenesetre az elemzői konszenzus a GDP bővülését negyedéves alapon 1,8 százalékosra teszi, szemben a megelőző három hónapban mért 2,2 százalékos tényadattal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.