Az alsóház ma szavaz ismét alternatív megoldásokról abban a reményben, hogy valamelyiknek az elfogadásához megteremthető a többség. A múlt héten két javaslat járt közel ehhez: az egyik vámunió fenntartását célozza az EU-val, a másik szerint bármilyen kilépési megállapodáshoz szükséges egy második, megerősítő népszavazás. Sajtóértesülések szerint a kormány ismét a képviselők elé terjesztheti a Brüsszellel kötött kilépési megállapodást is, amelyet az alsóház pénteken – a kilépés eredetileg kitűzött napján – immár harmadszor, ezúttal 58 fős többséggel utasított el.
A Goldman Sachs elemzői szerint változatlanul az a legvalószínűbb, hogy az alsóház valamilyen formájában elfogadja az egyezményt, de ennek az esélyei 50 százalékról 45-re csökkentek. Nőtt viszont – 35 százalékról 40-re – a Brexit-határidő jelentősebb kitolásának és az EU-val való szorosabb kapcsolat kialakításának az esélye.
Minél hosszabb a halasztás, véleményünk szerint annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy nem is lesz Brexit
– mondta a Bloombergnek Adrian Paul elemző. Az amerikai befektetési bank szakértői a rendezetlen brit kilépésre csak 15 százalék esélyt adnak.
A Brüsszelből a hét végén kiszivárgó hírek nem támasztják alá ezt az optimizmust. Egy vezető uniós diplomata szerint néhány tagállam, elsősorban Franciaország, egyre inkább vonakodik hosszú haladékot adni az Egyesült Királyságnak, és ezt valószínűleg csak abban az esetben teszi meg, ha egy második népszavazás vagy előrehozott választás az indok. Az Európai Bizottság pénteki, a szavazásra reagáló közleményében figyelmeztetett, hogy ezek után valószínű a megállapodás nélküli, úgynevezett kemény Brexit.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.