BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt az ipari termelés, jól teljesített a kereskedem

Összesen 276 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet júliusban, az ipari termelés pedig 12 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Idén júliusban az ipari termelés volumene 12 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 8,7 százalékkal emelkedett – írja első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A bővüléshez a feldolgozóipari alágak nagy többsége hozzájárult.

A legnagyobb súlyú járműgyártás jelentősen bővült, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az ipari átlag alatti mértékben emelkedett.

Fotó: MTI / Varga György

A termelés az év első hét hónapjában 6,3 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliusban az előző hónaphoz viszonyítva 1,7 százalékkal emelkedett.

Nőtt az export és az import értéke is

A KSH külkereskedelmi termékforgalom című gyorstájékoztatója szerint az export és az import euróban számított értéke egyaránt 7,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi többlet 19 millió euróval emelkedett.

2019. júliusban:

kivitel értéke 9,0 milliárd eurót (2926 milliárd forintot), a behozatalé 8,7 milliárd eurót

(2835 milliárd forintot) tett ki.

A termék-külkereskedelmi többlet 276 millió euró (91 milliárd forint) volt. A kivitel 80, a behozatal 74 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le. 2019. júliusban az egy évvel korábbihoz képest: az export és az import euróban számított értéke egyaránt 7,6 százalékkal nőtt.

Az autóipart sejtik a növekedés mögött

Virovácz Péter, az ING senior elemzője szerint a tegnapi rendkívül gyenge kiskereskedelmi adat után az ipari teljesítmény némi kárpótlást jelent. Nemcsak, hogy a piaci várakozást felmúlva növekedett az ipari kibocsátás, de még gyorsult is az áprilisi teljesítményhez képest. A májusi 6,1 százalékos munkanaphatástól megtisztított év/év növekedéshez 1,4 százalékos havi alapú (szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított) bővülés társult. Mindez pont elég volt ahhoz, hogy semmissé tegye az igen gyenge áprilisi ipari teljesítményt. Ezzel a korrekcióval a második negyedév eddigi teljesítménye csak kis mértékben marad el az első negyedévitől, ugyanakkor tehát továbbra is lassulás látszódik.

Bár a KSH adatközlésében túl sok részleteket nem árult el, de azt igen, hogy a jó teljesítmény gyakorlatilag kizárólag az autóiparhoz köthető, miközben a másik két nagyobb feldolgozóipari ágazat, az elektronikai- és az élelmiszeripar átlag alatti bővülést mutatott fel. Egyelőre Magyarországot tehát érdemben még nem érte el a német feldolgozóipari összeomlás, amelynek újabb jele volt a mai adatközlés a drasztikusan visszaeső rendelésállományról. Összességében úgy látjuk, hogy az első öt hónapban látott 6,7 százalék körüli magyar ipari növekedés fenntartása jelentős kihívás lesz a gyengélkedő külső környezet tükrében, és inkább 6 százalék körüli növekedést várunk az év egészére. A nagyképet tekintve az április-májusi kiskereskedelmi és ipari adatok a GDP-növekedés második negyedéves lassulását támasztják alá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.