Jelenleg mintegy 40 ezren fizetik közterhüket a kisvállalati adózás (kiva) szabályai szerint, de a közeljövőben ez a szám jelentősen megugorhat – vetítette előre a Világgazdaságnak Szöllősy Jenő, az ICT Európa Holding Zrt. adószakértője. Ezzel a változással teljesülhet a kormány terve, amely szerint ha a kisvállalkozások megsegítéseként 2020. január elsejével a mostani 13 százalékról 12 százalékra csökken a kiva, akkor sokkal népszerűbbé válik. A kormány arra is számít, hogy a kiva választásával mintegy ötmilliárd forint marad az átlépők zsebében.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2017 végén 70 ezer vállalkozásnak küldött tájékoztatót az éppen akkor változó adónemről, mert a számításai szerint addig ennyi vállalkozás teljesítette a belépési feltételeket. Ez év januárjától viszont nőttek a belépési értékhatárok, ezzel gyarapodott az ilyen adózásra jogosultak száma is.
Egyelőre mégis a társasági adó (tao) népszerű a kisvállalkozások körében, amelyek közül mintegy 385 ezer fizeti közterheit ezen adónem szabályai szerint. E cégek több változásra is készülhetnek, például már az idén megszűnik az adóelőleg-kiegészítési kötelezettségük, de az idei adóévben a választásuk szerint teljesíthetik a feltöltési kötelezettségüket is. „A taóról a kivára való áttérést főként azon cégek fontolják meg, amelyek megfelelő, naprakész információkkal rendelkező szakembertől, tanácsadótól tudomást szereznek az adónemről, és megvizsgálják megtakarítási lehetőségeiket. Sokan viszont hiába teljesítik a kiva feltételeit, ha egyáltalán nem értesülnek a könyvelőjüktől erről a lehetőségről” – hívta fel a figyelmet Szöllősy Jenő. Mint mondja, volt olyan ügyfelük, akinek a könyvelője egyáltalán nem mutatott hajlandóságot az áttérésre, sőt felmondott a cégnek, amikor az optimalizálta az adózását.
Ez persze kirívó eset, de az áttérés megfontolandó minden vállalkozás számára, a kiva szabályai ugyanis jóval egyszerűbbek, mint a társasági adóra vonatkozók.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.