A hazai szarvasmarha-tenyésztők a világon az elsők között kezdtek készülni a most beköszönő klímaválságra. Mára sokan közülük nemcsak új technológiákkal tartják az állataikat, de megszülettek, sőt tovább szaporodtak azok a szarvasmarha fajták is, amelyek a korábbiaknál sokkal jobban bírják a meleget. Az ilyen új fajták hazánkba kerülése is különleges, mondhatni ugyanis egy aktatáskában érkeztek Magyarországra.
Az éghajlatváltozás már jó 15 éve elérte a szarvasmarha-tenyésztést – mondja Márton István, a Húsmarha tenyésztők és Marhahústermelők Országos Szövetségének elnöke – és leginkább a legelőn tartott húsmarha tartását sújtotta. Az állattartóknak meg kellett barátkozniuk azzal, hogy a tél viszonylag meleggé vált, kevés faggyal, ellenben sok csapadékkal, ami feláztatta a legelőket. A tavasz viszonylag csapadékos, a nyár közepe pedig forró és száraz lett. Ez azt jelentette, hogy a legelők tavasszal adtak bőséges takarmányt, nyáron viszont a kiszáradt legelők miatt ezt szántóföldi terményekkel kellett pótolni.
A „think globally, act locally” azaz a „gondolkodj globálisan és cselekedj lokálisan„ elvének megfelelően a marhatartók tehát elkezdtek azért lobbizni, hogy változzon a hazai szabályozás, és a tavaszi legelőket nitrogén-tartalmú műtrágyával kezelhessék, így növelhessék többszörösére annak hozamát. A tavaszi legelőket aztán többször kaszálva, a szénát kiszárítva és elraktározva a takarmány így a forró nyárra is elég lehet és kiváltja a szántóföldi növények etetését. Közben a téli szabadföldi tartást is újragondolták, hiszen a nedves hideget a szarvasmarha nem bírja, termelése jócskán visszaesik ilyen klímában.
A tartási technológiák átalakítása mellett azonban a régi fajtákat is úgy szelektálták, hogy az utódok egyre jobban alkalmazkodjanak a klímaváltozáshoz. Kiderült, hogy a hereford és a limousin fajták erre szelektált utódai is jól viselik az új körülményeket. Az éghajlatváltozás ugyanis nemcsak azt hozta, hogy a szarvasmarhák termelékenysége akár 30 százalékkal is visszaesik, de azt is, hogy számos új betegség támadja meg az állatokat. Így a klímaválságnak „köszönhetjük” a kéknyelv betegséget, a bőrcsomósodás kórt, valamint a szúnyogok által terjesztett egyéb betegségeket is. Mára ezért is kapott sokkal nagyobb hangsúlyt az ilyen fertőzések megelőzése.
Az itthon tartott szarvasmarha-fajtákban rejlő lehetőségek kihasználása azonban mára a határaihoz ért – erről már Húth Balázs, a Kaposvári Egyetem intézeti tanszékvezetője beszél. Mint mondja, ezért kellett néhány éve alaposan körbenézniük a világban, és egészen új szarvasmarha-fajtákat keresni. Megvizsgálták tehát a mostani meleg, hazai klímához hasonló területek állatállományát. Így esett a választás az Ausztráliában honos murray grey-re, amely jól viseli az extrém meleget és szárazságot.
A hústípusú szarvasmarha-fajta külleme is szép, ám ennél még kalandosabb, ahogy hazánkba érkezett, a tenyésztők ugyanis a Kaposvári Egyetem segítségével mélyhűtött embriókat hoztak be az országba. Ennek az eljárásnak – amelyet az egyetemi központban évek óta hatékonyan alkalmaznak – az előnye, hogy nem kell magát az állatot drágán, sok kényelmetlenség és rizikó mellett nagy távolságokra szállítani. Az embriók mélyhűtve elférnek akár egy aktatáskában is, a célállomáson pedig úgynevezett recipiens állatokba ültetve fejlődnek ki.
Húth Balázs elmondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy az így megszületett szarvasmarhák tökéletesen alkalmazkodtak az új környezethez, és bármilyen – akár gyenge minőségű anyaállat is – ki tudja őket hordani. Ezen kívül, ami nagyon fontos, a korábbi eljárásokhoz képest nem csak a kiváló bikák jó tulajdonságai adódhatnak így át az utódoknak, de a jó tulajdonságú anyaállatok szerepe is megnőhet a tenyésztésben.
A murray grey húsmarha hazai tenyésztését Mihalecz András kezdte el, aki mára a tenyésztőszervezet, a Murray Grey Tenyésztők Egyesületének ügyvezetője is. A négy éve kezdett munka eredményeként ma már a sokadik generáció állatait mutatja be országszerte.
Mint mondja, az ausztrál eredetű marha egyik erőssége a nagyfokú hőstressztűrő képesség, amit elsősorban az ezüstös világos színű szőrzetének köszönhet. Ez jól veri vissza a fényt, így a marha külső hőmérséklete jóval alacsonyabb a legnagyobb melegben is, mint versenytársaié. Ez pedig azt jelenti, hogy nem viseli meg annyira a meleg, így a hízékonysága és a szaporodási mutatói is jobbak, mint más hazai fajtáké. Ez pedig akkor, amikor a lassabb hízásból vagy a kevesebb utódból milliárdokban mérhető az elmaradt gazdasági haszon, igencsak fontos tulajdonság – teszi hozzá.
A murray grey egyébként húsformáit tekintve is felveszi a versenyt a többi fajtával, és a húsa márványozottsága, íze is elég jó.
Szakértők azonban mindig elmondják, nemcsak a felmelegedéshez kell majd a jövőben hozzászoknunk, hanem ahhoz is, hogy az eddig tenyésztett kiváló ízű húst adó állataink, vagy kiváló ízű gabonáink, gyümölcseink, zöldségeink nem bírják az extrém meleget és lassan eltűnnek az asztalunkról. A jövőben tehát be kell érjük a szerényebb minőségű, ám a klímaváltozást elviselő új fajták adta élelmiszerekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.