Törökországból felemás adatok érkeztek a héten, amelyek arra utalnak, hogy hűlni kezdett ugyan a gazdaság, de még mindig törékeny, s az állam szerepe a növekedésben még mindig hatalmas. Az idei második negyedévben éves alapon csak 1,5 százalékkal csökkent a GDP, pedig az elemzők korábban 2,4 százalékos mínuszra számítottak. Az első negyedévhez képest viszont 1,2 százalékos volt a nemzeti össztermék növekedése, a piaci konszenzus ennek alig a fele volt.
A GDP-adatok szerint a török gazdaság lassan kikecmereg a recesszióból, de a friss inflációs adatok árnyalják a képet. Az árindex augusztusban csak 15 százalékra csökkent az előző havi 16,6-ről, pedig tavaly augusztusban drámaian magas, csaknem 20 százalékos volt a bázisadat. A havi bázisú árindex 0,86 százalék volt júliusban, alatta maradt az 1,5 százalékos konszenzusnak, de elég magas egy recesszióból kilábaló gazdasághoz képest. Emellett pedig a líra árfolyama meglepően stabil, május eleje óta majdnem 7 százalékot erősödött a dollárral szemben, pedig a zöldhasú jegyzése is emelkedik, és a nemzetközi fejlemények általában érzékenyen érintették a fejlődő piaci devizákat.
A gazdaság tehát zsinórban harmadik negyedéve zsugorodik éves alapon, a részletes GDP-adatokon pedig az látszik, hogy a válságnak még távolról sincs vége. A lakossági fogyasztás 1,1 százalékkal csökkent, ahogy a megelőző három negyedévben is zsugorodott. A vállalatok beruházási hajlandósága is romlik, az állóeszköz-beruházások 7,4 százalékot zuhantak az első negyedévhez képest. Az említettek ellenére viszonylag jól alakuló GDP-számok mögött leginkább a kormányzati költekezés áll:
az infrastrukturális beruházásokhoz nyújtott központi források például 3,3 százalékkal nőttek az előző negyedévihez képest.
Az állam továbbra is főként devizahitelekből fedezi a kiadásokat, a folyó fizetési mérleg hiánya annak ellenére képtelen érdemben csökkenni, hogy a lakossági fogyasztás megtorpanása miatt az import már zuhan.
A kivitel viszont szépen erősödik, 8,1 százalékkal nőtt az első három hónapban mérthez képest, és jelentősen javított a negyedéves GDP-adaton.
Elemzők szerint különösen a beruházási ráta zuhanása aggasztó. A gazdaság túlhevülésének és az abból fakadó válságnak az egyik fő oka az volt, hogy a vállalati szektor beruházásait államilag erőltetett devizahitelezésen keresztül pörgették fel. Tavaly a versenyszektor eladósodottsága elérte a GDP 170 százalékát, és érdemben ez azóta sem csökkent.
A kormányzat és a befolyása alatt álló jegybank a tavalyi válság óta már többször csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját, hogy ismét pörgesse a hitelezést – a versenyszektor hitelállományának növekedése valamelyest csökkent április óta, január óta viszont a havi üteme a duplájára nőtt.
A legtöbb szakértő szerint Törökország már feljebb jutott a gödör legaljáról, de a gazdaság még sérülékeny, és téves lépések esetén bármikor visszazuhanhat.
A Deutsche Bank elemzői szerint a monetáris körülmények és a megfelelő külső forrásbeáramlás hiánya miatt vélhetően negatív lesz az év végi GDP-adat.
A Bloomberg szakértői szerint csak a hitelezés jelentős felpörgetése árán lehetne év végére gazdasági növekedést kimutatni, de akkor jövőre ismét recesszióra kellene számítani. A QNB Finansbank elemzői optimistábbak, szerintük már látszanak a talpra állás jelei, és a török GDP talán stagnálással zárhatja az évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.