BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenő ütemű gazdasági növekedést és kamatvágást várnak Amerikában

Az amerikai gazdaság 1,7 százalékkal nőhetett a harmadik negyedévben, küszöbön az újabb Fed-kamatcsökkentés. Az euróövezeti GDP-adat alátámaszthatja a térség gazdasági növekedésének lassulását előrejelző véleményeket.

A héten több kiemelkedően fontos makrogazdasági adatra – amerikai GDP, munkaerőpiaci számok – érdemes figyelniük a befektetőknek, emellett a soron következő kamatdöntés határozhatja meg a hangulatot a tőkepiacokon. Ami az eddig beérkezett adatokat illeti, a harmadik negyedévben már érezhetően lassulhatott az Egyesült Államok gazdasága. Ez nem meglepő annak fényében, hogy az amerikai gazdaság a leghosszabb növekedési ciklusában van, ráadásul a 2017-es adóemelések pozitív hatásai kezdenek kifutni, míg a kereskedelmi háború a beruházásokon és a nettó exporton keresztül egyre jobban érezteti a hatását. Ennek ellenére az első két negyedévben még a várakozásokat meghaladóan tudott növekedni az amerikai gazdaság, azonban a beérkező havi adatok és konjunktúraindikátorok alapján erre most kisebb esély mutatkozik. Az elemzők 1,7 százalékos negyedéves GDP-növekedést jeleznek előre éves összevetésben (a második negyedévben 2 százalékos volt a gazdaság bővülése).

Munkaerőpiaci oldalról a nem mezőgazdasági álláshelyek változására érdemes figyelni, a bővülés 2019-ben már érezhetően lassult 2018 hasonló időszakához képest. Mintegy 15 hónap után a nominális bérek növekedése 3 százalék alá esett. Fontos kérdés, hogy ez csak átmeneti jelenség vagy a gazdaság lassulásának egy újabb bizonyítéka.

Az amerikai gazdaság lassulása és a kereskedelmi háború begyűrűzése, valamint az inflációs várakozások csökkenése miatt a Fed nem habozott idén már kétszer is kamatot csökkenti, és a várakozások szerint a mostani ülésen újabb kamatcsökkentésre kerülhet sor. A jövőt illetően a piac 2020 végéig még további két kamatcsökkentést vár, azonban a Fed döntéshozói nem köteleződtek el teljes mellszélességgel a további lazítás mellett. Elsősorban azért nem, mert az

Európai Központi Bankkal szemben szeretnének a rosszabb időkben is elegendő munícióval rendelkezni – magyarázta Módos Dániel, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.