A Pénzügyminisztérium makrogazdasági főosztályának szóbeli tájékoztatásából már kiderült, hogy a 2016-ban megkötött 2 plusz 4 éves bérmegállapodás újratárgyalására van szükség. Ennek során a Liga Szakszervezetek a két számjegyű emelés mellett foglal állást – jelentette ki a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, az érdekképviselet elnöke. Szerinte a mértéket illetően a kormány is hasonlóan gondolkodik, munkáltatói oldalon azonban felmerült az igény, hogy a megállapodás hatodik pontját (2019-től összesen négy alkalommal csökken a szociális hozzájárulási adó, a szocho mértéke, mindig 2 százalékponttal, de csak akkor, ha a reálkereseti mutató 6 százalékkal nő) módosítani kellene úgy, hogy az abban foglalt júliusi időpont januárra változzon.
Úgy tűnik, a munkáltatói oldal a minimálbér és a bérminimum emelését a szocho csökkentéséhez próbálja kötni, ebből kifolyólag nem is jelölték meg, hogy ők mennyiben látják az elmozdulás lehetőségét
– mondta.
A munkavállalói oldal már tavaly is két számjegyű emelésben gondolkodott, ami az idén sem változott. Ezt azonban alaposan át kell gondolni, miután a kisebb vállalkozások egy részének – például azoknak a kereskedőknek, akik kétezer főnél kisebb lélekszámú településen üzemeltetnek boltokat – már az is nehézséget okoz, hogy
a jelenlegi 8 százalékos bérnövekedést kitermeljék.
Nem szabad csak nagyvállalatokban gondolkodnunk, egy nagymértékű emelés komoly társadalmi következményekkel járhat
– fejtette ki véleményét Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke. Szerinte a tavaly meghatározott emelési mérték előnye, hogy azzal a cégek képesek voltak előre kalkulálni. Az előzetes gazdasági adatok ismeretében ők sem zárkóznak el a megállapodás újratárgyalásától, de hogy a mostani mérték változhasson, ahhoz a kormánynak is a tárgyalások aktív szereplőjévé kell válnia.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.