BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína megállapodásra törekszik, de ellenlépésekre is kész

Peking részmegállapodást kíván kidolgozni Washingtonnal a két fél közötti kereskedelmi konfliktus megoldásának érdekében.

Peking részmegállapodást kíván kidolgozni Washingtonnal a két fél közötti kereskedelmi konfliktus megoldásának érdekében, de szükség esetén ellenlépésekre is kész – mondta Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken egy gazdasági fórumon.

A kölcsönös tisztelet és egyenlőség jegyében kívánják kidolgozni a megállapodás első szakaszát – fogalmazott Hszi, hozzátéve:

amennyiben szükséges, vissza fogunk vágni, de mindvégig azon dolgoztunk, hogy elkerülhető legyen egy kereskedelmi háború.

A mintegy 16 hónapja húzódó amerikai-kínai kereskedelmi háborúról elmondta: azt nem Peking kezdeményezte, és soha nem is akarta.

Miután bizonytalanság alakult ki azt követően, hogy a Reuters brit hírügynökség a Fehér Házhoz közel álló forrásokra hivatkozva szerdán nyilvánosságra hozta:

a részmegállapodás aláírása a jövő évre csúszhat át,

a kínai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közölte: Kína hajlandó az Egyesült Államokkal közösen dolgozni azért, hogy a legfőbb aggodalmakat orvosolva sikerüljön megkötni a megállapodás első szakaszát.

A Wall Street Journal amerikai lap pedig csütörtökön meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte: Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes a kereskedelmi tárgyalások következő fordulójára Pekingbe hívta Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főtárgyalót és Steven Mnuchin pénzügyminisztert. A lap értesülései szerint a kínai vezetés azt reméli, hogy az egyeztetést még az Egyesült Államokban a jövő csütörtökön kezdődő hálaadási szünet előtt megrendezhetik. Az amerikai tárgyalók hajlandóak személyesen tárgyalni, ám

ahhoz kötik a következő forduló megtartását, hogy Kína hajlandóságot mutat-e ígéretet tenni a szellemi tulajdon védelmét, a kényszerített technológiai transzfert, és az amerikai mezőgazdasági termékek beszerzését illetően.

Fotó: Shutterstock

A kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat kínai részről a kezdetek óta vezető Liu Ho egy szerda esti vacsorán intézett beszédében szintén arról számolt be, hogy óvatos derűlátással tekint a részmegállapodás elé. A Bloomberg amerikai hírügynökség értesülése szerint Liu „nem teljesen érti” az amerikai követeléseket, de ennek ellenére hisz abban, hogy a megállapodás első szakasza tető alá hozható.

Az Egyesült Államok és Kína azonban a kereskedelmi konfliktuson túl a hongkongi tüntetések kapcsán is diplomáciai szóváltásba keveredett, az amerikai képviselőház ugyanis helyi idő szerint szerda este megszavazott egy, a hongkongi tüntetőket támogató törvényjavaslatot, egy nappal azt követően, hogy azt a szenátus egyhangúlag elfogadta. Peking heves tiltakozását fejezte ki a törvényjavaslat ellen, amellyel szerinte Washington beavatkozik Kína és Hongkong belügyeibe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.