A hangulatindexeket figyelembe vevő ING Leading indikátora már 2018 óta a GDP-növekedés fokozatos mérséklődését vetítette előre, ehhez képest a gazdaság ellenálló képessége jóval nagyobb, mint korábban volt – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A konjunktúraindikátorok a múltbéli adatokra és az azokból levonható összefüggésekre épülnek, ám 2018 óta ezek nem pontosak, csökkent az előrejelző képességük. Ennek ellenére nem kell kidobni őket az ablakon, számos olyan jel található a bizalmi indikátorokban – például a rendelésállományok alakulása –, ami azt jelzi, hogy idővel bekövetkezik a lassulás. Az elemző szerint a beszerzésimenedzser-index (BMI) akár 12 hónapra előre jelezheti a fordulatot, míg az euróövezeti gazdasági hangulatindex (ESI) esetében inkább 3–6 hónapról beszélhetünk, ez azonban a magyar adatok esetében már 2013 óta gyengült. Mind a BMI, mind az ESI 2018 eleje óta jelentős csökkenő trendben van, ha igazak lennének a korábbi összefüggések, már egy látványos gazdasági lassulást kellett volna átélnünk, ehhez képest a növekedés 5 százalék körül ragadt. Számos tényező – a Brexit, a kereskedelmi háború – rontja a hangulatot, ám a reálgazdaság ezt nem érzi meg.
Virovácz hangsúlyozta: a magyar növekedést a feszes munkaerőpiac, az emelkedő bérek, a növekvő fogyasztás és a tőkefelhalmozás vezérli.
A negyedik negyedévben 4,5 százalékos lehet a bővülés, 2019 egészében pedig 4,9 százalékkal nőhet a gazdaság – mondta lapunknak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A legfrissebb, októberi és novemberi beszerzésimenedzser-indexek és hangulatindexek kedvezők, elsősorban a vállalatok bizakodók. Ezek a mutatók azt sugallják, hogy a negyedik negyedévet is lendületes növekedéssel zárja a magyar gazdaság.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.