A Magyarországon működő vállalkozások 99,1 százaléka kis- és középvállalkozás volt tavaly is, az arányuk 2013 óta változatlan. A kkv-kon belül a mikrovállalkozások részaránya – 94,7 százalékkal – némi növekedést mutatott, miközben a kisvállalkozásoké (4,6 százalék) kismértékben csökkent. A középvállalkozások részaránya 0,7 százalékon stagnált – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) A kis- és középvállalkozások jellemzői, 2018 című kiadványából.
Tavaly 749 ezer nem pénzügyi főtevékenységű kkv működött Magyarországon, 4,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Legjobban a középvállalkozások száma bővült egy év alatt. A szolgáltató szektorban, azon belül is a kereskedelem, a gépjárműjavítás és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység területén működött a kkv-k döntő hányada. Ugyanakkor a méretkategóriák emelkedésével nőtt a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar súlya is.
A versenyszférában dolgozók csaknem kétharmadát foglalkoztatták a kkv-k, és a hozzáadott érték 46, a nettó árbevétel 42, a nemzetgazdasági beruházások 30 százalékával járultak hozzá a működő vállalkozások összteljesítményéhez. A kkv-szektor bevételének legnagyobb része a szolgáltató cégeknél keletkezett, 27 százaléka az ipari és építőipari, 4,5 százaléka pedig a mezőgazdasági vállalkozásoknál. Ágazati szempontból a vizsgált mutatók mindegyikénél a szolgáltatóágaké a legmeghatározóbb szerep: a hozzáadott érték 66, az árbevétel 69, a foglalkoztatotti létszám 68 és a beruházások 56 százalékát ez a gazdasági terület adta.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.