BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankokkal és a brókercégekkel indul az amerikai gyorsjelentési szezon

A zsúfolt amerikai gyorsjelentési naptár mellett amerikai inflációs, valamint kínai és német GDP-adatok is befolyásolják majd a kereskedés irányát.

A tőzsdei mozgások szempontjából rövid távon az amerikai–kínai tárgyalások alakulása a legfontosabb faktor. A kereskedelmi megállapodás első fázisát – amely Donald Trump múlt heti közlése szerint az összes téma mintegy felét tartalmazza – január 15-én írhatja alá a két fél Washingtonban. A Reuters információi szerint mintegy 200 résztvevő már megkapta a meghívóját az eseményre, de a pontos szerződésszöveg és annak részletei még mindig nem készültek el, az amerikai fél a fordításra vár.

A befektetők addig is a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon nyitányára figyelhetnek a tengerentúlon, ahol a vállalati profitok várhatóan már a második egymást követő negyedévben csökkenhettek. Ha az előrejelzés beválik, akkor az éves vállalati nyereségnövekedés a legalacsonyabb lesz az elmúlt három évben, de a Bloomberg kommentje szerint a piaci szereplők nagy része nem tulajdonít ennek különösebb jelentőséget, mert már a 2020-as évre figyelnek. A TIAA elnöke, Chris Gaffney úgy véli, a piac már a nyereségek növekedését árazza, miután az általános környezet kifejezetten jónak mondható. 2020 első negyedévére már 3,2 százalékos év/év alapú gyorsulást vár a Bloomberg konszenzusa, a teljes évre pedig 9,1 százalékos emelkedést. Tegyük hozzá, az elmúlt negyedévekben is növekedést jeleztek előre a szakemberek, majd ezt gyors leminősítések sora követte. Most egyelőre fordítva áll a zászló, a felminősítések dominálnak. Ha a majdnem 10 százalékos nyereségboom bekövetkezne, az megismételheti az 1998–99-es éveket a Bloomberg Intelligence szerint. 1998-ban a vállalati ciklus elérte mélypontját, és 1999-re meg is fordult. A fordulat csaknem 20 százalékos emelkedést hozott az S&P 500-as indexben.

A szezont szokás szerint a pénzintézetek kezdik: kedden jelent a többi között a JPMorgan Chase, a Citi és a Wells Fargo, szerdán pedig a Bank of America és a Goldman Sachs. Az első fecskék közül a JPM jelentésében elsősorban a kamatbevételek alakulására koncentrálunk majd, a Goldman jelentése nehezebben lesz értelmezhető, mivel új struktúrában közlik a számokat. Ahogy a Goldmannál, úgy a Bank of Americánál is negyedéves profitcsökkenésre számítanak az elemzők. A kérdés szinte valamennyi pénzintézetnél az, hogy a hitelállomány növekedése hogyan tudta ellensúlyozni a tavaly végrehajtott három amerikai kamatcsökkentést. A Morgan Stanley és a BlackRock kilóg a sorból abban a tekintetben, hogy itt negyedéves profitnövekedésre számíthatunk.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.