V alamivel két dollár alá esett a hét elején a földgáz egymillió brit hőegységre (MMBTU) vetített világpiaci ára. Egy köbméterre átszámítva tehát mindössze 21 forintot adtak a napokban a gázért a nemzetközi kereskedésben, ami 2016 óta nem látott mélypont. Emellett az amerikai energiahivatal (EIA) napokban kiadott gázipari jelentése rögzíti, hogy
idén várhatóan 9 százalékkal alacsonyabb, 2,33 dollár/hőegység lehet az Amerikában irányadó Henry Hub földgáz átlagos ára a tavalyi 2,57 dollár után.
A gáziparban jelentős súlyt képviselő amerikai piacon az is a kínálat túlsúlyát erősíti, hogy a palakitermelők növelték olajkitermelésüket, ezzel párhuzamosan viszont az úgynevezett társult gáz kitermelése is tovább bővült, leszorítva a gáz árát. A meredeken csökkenő trend egy másik, átfogóbb kiváltó oka, hogy meglehetősen enyhe a tél az északi féltekén, így a háztartások és a kiskereskedelem felhasználása csökken, ami a lakosság fűtésigényének mérséklődését mutatja.
Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője arról beszélt lapunk érdeklődésére, hogy a melegebb idő ellenére az ipari és áramtermelői felhasználás nő. Kiemelte:
Ha nem változik meg az időjárás, és nem köszönt be rövidesen az igazi tél, az azzal járhat, hogy a gázpiac február közepére összeomolhat.
A szakértő hozzátette, ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a 10-15 éves viszonylatban már így is példátlanul alacsony gázárak rövid távon tovább csökkennének. Az elemző a kilátásokat illetően arra számít, hogy a következő egy-két évben maradnak az alacsony árak, hiszen a túlkínálat miatt jelentős a felgyülemlett gázmennyiség. A ciklikusság itt is megfigyelhető, tehát két-három éves időtávon már az elemző szerint is emelkedhet az árszint
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.