Az S&P a lépését többek között azzal indokolta, hogy a magyar gazdaság átlagosan 5 százalékkal nőtt 2018-2019-ben, míg 2020-ban 3,5 százalékkal bővülhet. A Standard & Poor's a magyar szuverén osztályzat kilátásának pozitívra javításához fűzött, péntek éjjel Londonban ismertetett értékelésében kiemelte: azzal, hogy pozitívra javították az államadósság-besorolás kilátását,
megnőtt annak az esélye, hogy a következő 24 hónapban felminősítsék Magyarországot,
ha Magyarország gazdasági teljesítménye a továbbiakban is erőteljesebb és kiegyensúlyozottabb lesz, mint a vele összehasonlítható besorolású társgazdaságoké.
Az S&P hozzátette: javulhat a magyar osztályzat akkor is, ha az államháztartási hiány az előrejelzési távlatban jelentősen csökken.
A várakozásokat lényegesen felülmúlták a pénteki növekedési adatok, az elemzők újabb pozitív meglepetésről beszélnek.
Egyszerre két felülvizsgálattal indult a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozata: a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan 2020-ban is összesen hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat. A Standard & Poor's és a Fitch Ratings a magyar adósosztályzatok második idei felülvizsgálatára is ugyanazt a napot, augusztus 14-ét jelölte ki.
A harmadik globális piacvezető hitelminősítő, a Moody's Investors Service idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 27-én, majd szeptember 25-én kerül sorra.
A Standard & Poor's a tavalyi első felülvizsgálati időpontban, 2019. február 15-én egy fokozattal „BBB/A-2”-re javította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi „BBB mínusz/A-3”-ról.
Egy héttel később, 2019. február 22-én a Fitch Ratings ugyancsak egy fokozattal szintén „BBB”-re javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek osztályzatát az addigi „BBB mínusz”-ról.
A Moody's Investors Service jelenlegi „Baa3” magyar államdós-besorolása a Fitch Ratings és az S&P módszertanában „BBB mínusz”-nak – vagyis e két cég előző magyar szuverén besorolásának – felel meg, így a Moody's a másik két globális hitelminősítőnél egy fokozattal alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.