Nagyot változott a hazai monetáris politikai helyzetkép az előző kamatdöntés óta. A régióban legalacsonyabb a magyar reálkamat, a forintra nehezedő leértékelődési nyomást erősítette a koronavírus miatti globális lassulás okozta aggodalom, ráadásul a januári inflációs adat – a várakozásokat meghaladó mértékben – 4,7 százalékra emelkedett, miközben az Magyar Nemzeti Bank (MNB) a decemberi inflációs jelentésében 4,3 százalékot várt. A forint gyors leértékelődését látva az MNB folyamatosan csökkentette az FX-swapok állományát az elmúlt hetekben, ami a bankközi likviditás csökkenésén keresztül a bankközi kamatok, a Bubor emelkedéséhez vezetett.
Ráadásul Nagy Márton, az MNB alelnöke az inflációs adat közzététele után bejelentette, hogy a jegybank képes bármit megtenni azért, hogy a fogyasztói árindex a célsávon belülre (3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpont) kerüljön. Ugyanakkor, miután a 3 hónapos Bubor hozama az utóbbi hetekben 0,16 százalékról 0,6 százalékra emelkedett, a jegybank jelezte a piaci szereplőknek, hogy megítélése szerint a kamatemelkedés mértéke már túlzó.
A fentiek miatt a jövő heti monetáris politikai döntések – a swapaukciót és a kamatmeghatározó ülést követő közlemény – fokozott figyelmet érdemelnek – vélik az OTP Bank makrogazdasági elemzői. Bár az infláció a következő hónapokban – az előző évi élelmiszerár- és üzemanyagár-emelkedés miatti bázishatások kifutásával – várhatóan 4 százalék alá csökken, ám a forint leértékelődésével emelkedik annak a veszélye, hogy a magas inflációval együtt nőnek az inflációs várakozások, ez pedig tovább emelheti a maginflációt. Ha ez megtörténik, akkor a jegybanknak a jövőben nehezebb dolga lehet az infláció féken tartásában – írta kitekintésében Módos Dániel, a pénzintézet makrogazdasági elemzője.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.