BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel 2 milliárd euró aktívumot ért el a szolgáltatások külkereskedelme

A szolgáltatások euróban számított exportja 3,8 százalékkal, importja 6,8 százalékkal nőtt 2019 negyedik negyedévében az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 1,9 milliárd eurót tett ki, 56 millió euróval csökkent a megelőző év azonos időszakához mérve .

A tavalyi negyedik negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 3,8, importja 6,8 százalékkal nőtt az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 1,9 milliárd euró volt, 56 millió euróval kevesebb a 2018. negyedik negyedévinél – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az export értéke 6,6 milliárd euró (2,2 ezer milliárd forint), az importé 4,7 milliárd euró (1,6 ezer milliárd forint) volt. A szolgáltatás-külkereskedelem többlete 1,9 milliárd eurót (647 milliárd forintot) tett ki.

Az aktívum 46 százaléka turizmusból, 35 százaléka pedig a szállítási szolgáltatásokból származott. Szolgáltatásexportunk 72, -importunk 77 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 1,2 milliárd eurós többlet keletkezett.

Legfontosabb partnerünkkel, Németországgal az összforgalom 20 százalékát bonyolítottuk. A második legfontosabb Egyesült Államok 9, a harmadik helyen álló Ausztria 8 százalékos arányban részesedett a kereskedelemből

– olvasható a KSH gyorstájékoztatójában.

Fotó: Shutterstock

A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások csoportjának 45 százalékos (ezen belül az egyéb üzleti szolgáltatásoknak 24 százalékos) volt a részesedése, ezt követte a szállítási szolgáltatások 25, majd a turizmus 22 százalékkal. Import tekintetében is ugyanezen szolgáltatáscsoportok voltak a dominánsak. A legkiemelkedőbb az üzleti szolgáltatások részesedése volt 61 százalékkal (ezen belül az egyéb üzleti szolgáltatásoké 37 százalék), a szállítási szolgáltatások 21, a turizmus 11 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.

A szolgáltatásexport euróban számított értéke 3,8 (forintban 6,7), az importé 6,8 százalékkal (forintban 9,8 százalékkal) bővült. A többlet 56 millió euróval (313 millió forinttal) csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az egyenleg kedvezőtlenebbé válása leginkább a bérmunka szolgáltatási díjak és az üzleti szolgáltatások mérlegromlásával magyarázható.

Kereskedelmi többletünk az európai uniós forgalomban 7,6 százalékkal, 82 millió euróval nőtt.

Az EU-n kívüli országok esetében az aktívumunk 138 millió euróval csökkent, mely leginkább az ázsiai országokkal (azon belül is a Japánnal) folytatott kereskedelem eredménye. A többlet ezenkívül az amerikai és az EU-n kívüli európai országokkal lebonyolított kereskedelemben is mérséklődött.

A kivitel értéke 2019-ben 27,0 milliárd euró (8,8 ezer milliárd forint), a behozatalé 18,2 milliárd euró (5,9 ezer milliárd forint) volt. A kivitel értéke 6,1 (1550 millió euróval), a behozatalé 7 százalékkal (1198 millió euróval) emelkedett.

A 2018 I-IV. negyedévi és a 2019 I-III. negyedévi adatok (bérmunka-szolgáltatási díj, turizmus, javítási és karbantartási, szállítási, üzleti és kormányzati szolgáltatásadatok) a vállalati adatjavítások alapján módosultak. A korábban közzétett adatokhoz képest a 2018. évi export értéke 1,5 százalékkal, az importé 2,3 százalékkal növekedett, míg a 2019 I-III. negyedéves export 3 százalékkal , az import pedig 5,4 százalékkal lett magasabb.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.