A koronavírus kiváltotta tőzsdei eladási roham a grafikonokat tekintve meglehetősen sok hasonlóságot mutat az 1987-es fekete hétfővel vagy a 2008-as krachhal, amikor a Lehman csődjét bejelentették. Sőt, ha a grafikonokat egymásra illesztjük, a zuhanás lendülete meghaladta az előző két esetét. A múltat legfeljebb összehasonlítási alapként használhatjuk, mert a korábbi válságoktól radikálisan eltér a mostani.
A koronavírus-válság az eredetét tekintve külső sokk, egy természeti katasztrófa keltette helyzet, amely a gazdasági ciklus más szakaszán találta a pénzügyi szereplőket, mint a korábbiak. Mondhatjuk, hogy nagy hátrányból indulunk, mivel az ultralaza globális monetáris politikák következtében kevés a tér a jegybanki segítségre, de
a piaci szereplők is világosan látják, hogy a kamatcsökkentés vagy a pénznyomtatás, sőt az extrém likviditásinjekciók sem enyhítenek most a helyzeten.
Abban reménykedünk, hogy a kormányok és a szupranacionális szervezetek által meghozott fiskális döntések gyorsan visszaállítják majd a gazdaságot a rendes kerékvágásba, és V vagy U alakú fellendülés jöhet néhány hónapon belül.
Ez az állítás további, akár nagymértékű eszközárcsökkenést jelez előre, ahogy a múlt éppen az előbb félretett statisztikái is. Azok szerint az 1957 óta átélt krízisekben az S&P 500 index csökkenési szakasza legalább három hónapig tartott, de 2002-ben 29 hónapot kellett várni a fellendülésre. Ezzel tisztában vannak a világ vezető jegybankjai is, intézkedéseikkel nem a részvényárakat kívánják feltornázni. A mandátumukban leginkább a pénzügyi stabilitás őrzése szerepel, nem az, hogy az Apple vagy a Tesla mindig történelmi rekordárfolyamon forogjon a tőzsdén.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.