BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Picit enyhült a kínai infláció

Az infláció februárban is magas szinten maradt Kínában, bár a januári adatokhoz képest mérséklődött a fogyasztói árindex.

Az infláció februárban is magas szinten maradt Kínában az új típusú koronavírus-járvány hatására, bár a januári csúcshoz képest enyhe mérséklődést mutatott.

Az év második hónapjában a fogyasztói árindex 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, beigazolva az elemzői előrejelzéseket.

Januárban az infláció 5,4 százalékra emelkedett Kínában, amivel csaknem kilenc éves csúcsot ért el – 2011 októbere óta ugyanis nem nőtt ekkora mértékben a fogyasztói árindex.

A kínai statisztikai hivatal keddi közleménye szerint a legnagyobb mértékű, 21,9 százalékos drágulás az élelmiszerek árában volt megfigyelhető februárban éves összevetésben. A statisztikai hivatal számítása szerint az élelmiszerek árának nagy mértékű emelkedése 4,45 százalékkal húzta felfelé a teljes fogyasztói árindexet. Az élelmiszerek árát elsősorban az ország sertésállományát megtizedelő afrikai sertéspestis járvány, valamint a járvány elleni óvintézkedések nyomán kialakult szállítmányozási nehézségek miatt az egekbe szállt disznóhús ára húzta felfelé – az ugyanis 135,2 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban februárban.

Az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültséget jobban élezi az amerikai kongresszus által nemrégiben elfogadott adócsomag, mint az elmúlt időszak amerikai kereskedelempolitikai bejelentései.
Fotó: AFP

Az áremelkedés vidéken változatlanul markánsabbnak bizonyult: éves bázison 6,3 százalékkal kapaszkodtak fel a fogyasztói árak az év második hónapjában, szemben a városokban mért 4,8 százalékkal.

A fogyasztói árak 5,2 százalékos emelkedése meghaladta az egy éves hitelek 4,05 százalékon rögzített referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR), vagyis az inflációval kiigazított kamatláb februárban negatív volt.

Az élelmiszerek és az energiaforrások árát nem tartalmazó maginfláció 1,0 százalékkal emelkedett éves bázison.

Havi összehasonlításban a fogyasztói árindex az előrejelzéseknek megfelelően 0,8 százalékkal bővült januárról februárra, szemben a januárban mért 1,4 százalékos havi bázisú emelkedéssel.

A termelői árak éves bázison 0,4 százalékkal zsugorodtak februárban a januári, 0,1 százalékos emelkedés után. Elemzők 0,3 százalékos deflációt jósoltak.

Csao Mao-hung, a statisztikai hivatal szakértője egy, az adatokhoz mellékelt közleményben rámutatott: a járvány következtében az egészségügyi ipar termelői árai enyhe emelkedést mutattak a többi közt az alapanyagok áremelkedése, valamint megnőtt a szállítási költségek következtében. Havi összevetésben az egészségügyi árucikkek termelői ára 0,3 százalékkal nőtt, míg a fertőtlenítő szereké 14,8 százalékkal, a higiéniai termékek ára pedig 1,5 százalékkal emelkedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.