A koronavírus miatt Kína idei gazdasági növekedése 44 éves mélypontra gyengülhet, a lelassuló gazdaságot a jegybank várhatóan több újabb intézkedéssel élénkíti az év végéig – vélték elemzők.
A Reuters által megkérdezett 62 szakértő véleményének az átlaga szerint
a világ második legnagyobb gazdaságának idei GDP-növekedése 2,5 százalék lesz, ami a legszerényebb bővülés 1976 óta.
A szakértők márciusban még több mint kétszer nagyobb, 5,4 százalékos idei gazdasági növekedésre számítottak a tavalyi 6,1 százalék emelkedés után. Szakértők arra számítanak továbbá, hogy az első negyedévben 6,5 százalékkal csökkent a gazdaság éves összevetésben, míg egy hónapja még 3,5 százalékos növekedést valószínűsítettek.
A kínai statisztikai hivatal április 17-én ismerteti a gazdaság első negyedévi teljesítményével kapcsolatos adatokat. Az elemzők úgy vélik továbbá, hogy
mintegy 30 millióan veszítik el állásukat Kínában a koronavírus hatására, ami felülmúlja a 2008-2009-es pénzügyi válság idején elbocsátottak valamivel több mint 20 milliós számát.
A Reuters által megkérdezettek szerint a kínai jegybank az év folyamán a betéti kamatot 1,25 százalékra csökkenti a jelenlegi 1,50 százalékról, ami 2015 októbere óta változatlan. A jegybank várhatóan további 100 bázisponttal csökkenti a bankok kötelező tartalékrátáját (RRR), és 35 bázisponttal 3,70 százalékra viszi le az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) 2020 végéig.
A szakértők előrejelzése szerint emelkednek majd a fogyasztói árak, a tavalyi 2,9 százalék után az idei évre 3,3 százalékos inflációval számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.