BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Boeing és az Amtrak is leépítésre készül

Az amerikai kongresszusnak valószínűleg el kell fogadnia egy újabb mentőcsomagot a koronavírus-járvány negatív hatásainak ellensúlyozására.

Az amerikai kongresszusnak valószínűleg el kell fogadnia egy újabb mentőcsomagot a koronavírus-járvány negatív hatásainak ellensúlyozására – ismerte el Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője. Erről a következő hetekben születhet döntés, a szenátus azonban nem készül arra, hogy jóváhagyja a demokraták irányította képviselő­házban a hónap elején elfogadott háromezermilliárd dolláros csoma­got. A republikánusok kevesebb pénzügyi segítséget szánnak a szövetségi államoknak és a helyi önkormányzatoknak, és nem támogatják a munkanélküli-segélyek tartós megemelését sem.

A központi költségvetésből jelenleg a szokásos összegen felül heti 600 dollárt fizetnek a segélyre jogosultaknak, de ez a program július végén lejár. A republikánusok azzal érvelnek, hogy a segély túl magas, és nem ösztönzi munkakeresésre az embereket. A Chicagói Egyetem felmérése szerint ez az állítás egyáltalán nem légből kapott: a járvány miatt mintegy 35 millió ember veszítette el a munkahelyét, és 68 százalékuk esetében a segély magasabb a korábbi fizetésüknél – minden ötödik érintettnél több mint a duplája. A kutatók becslése szerint az átlag 134 százalék, és lakóhelytől függően elég jelentősen változik: Marylandben a megemelt segély a fizetés 129, Új-Mexikóban pedig a 177 százaléka. A legalacsonyabb jövedelműek, vagyis az évi 40 ezer dollárnál kevesebbet keresők számára tehát valóban jelentős anyagi előnnyel jár a munkanélküliség, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy sokan az állásukkal együtt az egészségbiztosításukat is elveszítették, ami az Egyesült Államokban nagyon fontos. Ráadásul leginkább őket sújtja a munkanélküliség is, márciusban a minimálbéres munkahelyek 40 százaléka szűnt meg, és a hivatalos munkanélküliségi ráta még áprilisban is „csak” 14,7 százalék volt – emlékeztetett a felmérést ismertető MarketWatch.

Fotó: Robert Alexander/Getty Images

Az elbocsátások pedig tovább folytatódnak. A Boeing várhatóan a héten jelenti be, milyen leépítésekre készül az Egyesült Államokban, miután azt már korábban nyilvánosságra hozott, hogy világszerte a munkahelyek 10 százalékát szünteti meg. Hasonlóan nagyarányú, akár 20 százalékos létszámleépítésre és 500 millió dolláros költségcsökkentésre készül az Amtrak vasúttársaság is. A cég vezetése a héten közölte, hogy az eddigi 1 milliárd után további 1,475 milliárd dolláros állami segítségre van szüksége, mivel 2019 azonos időszakához képest a forgalom és a bevétel is több mint 95 százalékkal zuhant a járvány kitörése óta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.