A héten az Egyesült Államokból és több európai országból második negyedéves GDP-adatok érkeznek. A várakozások szerint az USA-ban az előző negyedévhez képest 7,8 százalékkal eshetett vissza a gazdaság, Németországban pedig 9 százalékkal. Az európai országok közül a járvány által leginkább sújtott Spanyolországban és Olaszországban az év első három hónapjához képest 16, illetve 15,3 százalékos lehetett a hanyatlás mértéke. Az euróövezet egészére vonatkozó előrejelzések 11,2 százalékos GDP-csökkenésről szólnak.
Összességében elmondható, annak ellenére, hogy az USA-ban a munkanélküliség emelkedése jóval erőteljesebb volt, a GDP-hatás egyelőre kisebbnek tűnik, mint az euróövezetben. Részben amiatt, hogy mind a fiskális, mind pedig a monetáris politika jóval gyorsabban és hatásosabban tudott közbelépni, mint az euróövezetben
– magyarázta Módos Dániel, az OTP Bank elemzője. Azt azonban kérdésesnek tartja, hogy az Egyesült Államok meg tudja-e őrizni előnyét az euróövezettel szemben. Egyrészt az USA-ban a fertőzések emelkedő esetszáma már éreztetni kezdte negatív hatását a munkaerőpiacon. Másrészt egyelőre úgy tűnik, hogy Európában a különböző munkahelyvédelmi intézkedésekkel sikerült a tengerentúlon tapasztalt nagy elbocsátási hullámot elkerülni. Ennek köszönhetően a fogyasztási kereslet vélhetően kevésbé esik vissza Európában, mint az USA-ban. A GDP-adatokon túl inflációs adat is érkezik az euróövezetből, de az Ifo által kiadott EU-s júliusi bizalmi, valamint a kínai beszerzésimenedzser-indexekre is érdemes lesz figyelni. A tengerentúlról a munkaerőpiaci adatok, a háztartások bevételei és kiadásai, valamint az ingatlanpiaci adatok lehetnek fontosak.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.