A megváltozott munkaerőpiaci trendek miatt a rugalmasság lesz az egyik kulcskérdés a következő időszakban – erről Mészáros Anita, az Intrum Justitia Zrt. HR-vezetője beszélt a Világgazdaságnak. A munkaerőpiac helyzetéről úgy vélekedett, hogy nagyon más a mostani állapot, mint a pár évvel ezelőtti volt. Bár továbbra sem tudni pontosan, hogy mennyire tartósak a trendek, de a legnagyobb változás már most észlelhető: míg egy évvel ezelőtt a HR-es fő feladata az volt, hogy nagyon kevés pályázóból próbálja meg megtalálni a legjobbakat, ezúttal sokkal több jelentkező van a meghirdetett pozíciókra.
Egyértelműen érzékeljük a Covid-járvány első hullámának a lecsengése után, hogy nagyon jó kiválasztási folyamatra van szükség, mivel minőségben és mennyiségben is nagyobb a választék.
A szakember arról is beszélt, hogy a járványhelyzet kezdetén az Intrumnak gyorsan kellett reagálnia, és egy-két hét leforgása alatt átállt az otthoni munkavégzésre.
A járvány csúcsán a 420 fős munkavállalói állományból mindössze tíz, tizenöten dolgoztak az irodaházban. A munkavállalók részéről a járványtól függetlenül is mutatkozott igény a home office-ra, ám a cég életében ilyen tömeges méretű otthoni munkavégzésre korábban nem volt példa.
Mészáros Anita kiemelte, hogy bizonyos munkakörökben előzetesen elképzelhetetlennek tartották a távmunkát, ezért számukra is meglepő volt, hogy például a call center mennyire hatékonyan teljesített otthonról. Szerinte ez idő alatt számos területen javult a hatékonyság, bizonyos dolgok pedig jobban kezdtek működni. A dolgozók körében május folyamán végzett kérdőíves felmérés is azt igazolta vissza, hogy az alkalmazottak elégedettek voltak az otthoni munkavégzés körülményeivel. A kapcsolattartás a vezetők és a kollégák között gördülékenyen működött, ahogy a csapatokon belüli információáramlás is akadálytalan volt. A vezetők tapasztalata az volt, hogy a munkavállalók sokkal önállóbbakká váltak, mivel több mindent kellett egyedül megoldaniuk. Ugyanakkor felhívta arra a figyelmet, hogy távolról irányítani egy csapatot más képességeket igényel, amire a vezetőknek is fel kell készülniük. A kihívások közé sorolta a személyes kapcsolódás hiányát. Szintén probléma, hogy a munkavállalók gyakran munkaidőn túl is dolgoztak. Bár július elsejétől már visszatértek a munkavállalók, jelenleg egy hibrid megoldásban működik a cég: a munkaidejük nagyjából felében az alkalmazottak továbbra is otthonról dolgoznak. Mészáros Anita jelezte, hogy a rugalmasságot a jövőben is szeretnék fenntartani. Jelenleg nem látják tisztán, hogy a járvány lecsengése után az irodai élet hogyan fog változni. A szakember véleménye szerint valószínűleg azok az irodák lesznek versenyképesek a jövőben, amelyek képesek alkalmazkodni a körülményekhez és a megváltozott igényekhez. „Ez hosszabb folyamat lesz, attitűdváltást is igényel majd.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.