Az elmúlt évtized egyik legeredményesebb éve volt 2019 a magyar gazdaság számára, amelynek köszönhetően Magyarország ma biztos alappal és a saját lábán állva védekezik a járvánnyal szemben
– mondta a pénzügyminiszter a 2019-es költségvetés zárszámadásának általános vitáját megelőző előterjesztésében.
https://www.facebook.com/VargaMihalyKepviselo/videos/886273275443267
Varga Mihály kiemelte, hogy a tavalyi költségvetés lehetővé tette, hogy Magyarország megőrizze biztonságát, gazdasági teljesítménye az uniós élmezőnybe kerüljön és továbbra is segítse a családokat. Elmondta, hogy 2019-ben 4,6 százalékkal nőtt a GDP, ami meghaladta a költségvetés benyújtásakor előre jelzett 4,1 százalékos ütemet.
A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unión belül a miénk volt a negyedik leggyorsabb a növekedés. A munkanélküliség rekord alacsony szintre, 3,4 százalékra csökkent, miközben a foglalkoztatottak száma – a rendszerváltás óta először – meghaladta a 4,5 millió főt – tette hozzá.
Hangsúlyozta, a kormány célja, hogy
Magyarország családbarát ország legyen, ezért Európában is egyedülálló családi adózási rendszert vezetett be, amely egymillió családnak nyújt segítséget.
Tavaly ez a rendszer tovább bővült:
havi 40 ezer forintra nőtt a kétgyermekes családok adókedvezménye, ami 350 ezer család számára jelentett könnyebbséget.
Szintén nőtt a gyermekétkeztetésre fordítható támogatás mértéke is:
2019-ben már közel 79 milliárd forintot költött a kormány erre a célra. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a legjelentősebb bérnövekedés az egészségügyben valósult meg, 326 milliárd forinttal több forrás jutott a szektorban dolgozók fizetésére, mint 2010-ben.
Mint fogalmazott: a kormány az adócsökkentés politikáját is folytatta, a szociális hozzájárulási adó mértékét további 2 százalékponttal, 17,5 százalékra csökkentette, ami éves szinten mintegy 300 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál.
Varga emlékeztetett, hogy 2019-ben a kormányzati szektor hiánya a GDP 2 százalékát tette ki, amivel hazánk 8. éve teljesítette az államháztartás egyenlegére vonatkozó maastrichti kritériumokat. Az államadósság GDP-hez viszonyított aránya fokozatosan csökkenve, 65,4 százalékra mérséklődött a 2010-es 80 százalékról indulva, így az államadósság szintje Magyarországon csökkent az egyik legnagyobb mértékben tavaly az unióban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.