Az európai uniós források tervezési árfolyama az idén már kétszer is módosult, először 318,87 forint-euróról 332,16-ra, majd 350-re
– közölte a Világgazdaság érdeklődésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium, vagyis a kormány ebben a formában többször is reagált a hazai fizetőeszköz gyengülésére.
Bár a 2021–27-es programozási időszakra vonatkozó kurzus még mindig jóval a 360 feletti aktuális szint alatt van, ne feledjük, egy hétéves időszak küszöbén állunk, s az elszámolás feltételei még később is felülírhatók. A 350-es váltószámnál maradva, a következő hét évben a hazánk rendelkezésére álló 51 milliárd euró 17 850 ezermilliárd forintnak felel meg, ekkora összegű fejlesztési forrást pedig még soha nem bocsátott rendelkezésünkre az Európai Bizottság.
Igaz, az 51 milliárd euróból „csak” 35 milliárd a hagyományos kohéziós és strukturális pénz, a helyreállítási alapból érkező fennmaradó 16 milliárd euróból tízmilliárd a támogatás, hatmilliárd a hitel.
A cégek szempontjából a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) helyébe lépő
Vállalkozásfejlesztési és innovációs operatív program (Vinop) lesz a kulcs,
amely a 2021–2027-es kohéziós és strukturális források 30 százalékát foglalja magában. A Világgazdaság információi szerint a kiíró a Ginophoz képest kevesebb, de annál komplexebb, célzottabb felhívásokat tervez. Így például a kkv-szektor fejlesztési igényeit tíz pályázat ölelheti fel, további 15 konstrukció szolgálná a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység támogatását, öt lehetőség pedig a foglalkoztatási lábat erősítheti, új munkahelyek létrehozását ösztönözve.
Lapunk úgy tudja, a döntéshozók arra törekednek, hogy a 2021–2027-es vállalati felhívásokat a tervezhetőség és az átláthatóság hassa át, a kis összegű, gép- és eszközvásárlást támogató tömegpályázatoknál pedig lényegében automatikus legyen a bírálat. Előremutató, hogy a várakozások szerint
telephelyfejlesztés címszóval új ingatlan építésére több pályázatban is lesz lehetőség,
mint ahogy a pilotprogramként már nagy sikert aratott, feltételesen visszatérítendő támogatási forma is előtérbe kerülhet.
A Vinopban hat prioritást különböztetnek meg, az első dedikáltan vállalkozásfejlesztési forrásként áramolhat a reálgazdaságba. Ezen belül négy beavatkozási területet azonosítottak, amelyekre együttesen 565 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből 140 milliárd az előző ciklusból már ismert Magyar multi program típusú konstrukció formájában, miközben 270 milliárd jut a Ginop-1.2.8-ra hajazó kkv-s tömegpályázatra.
Külön kiemelték a legfejlettebb technológiákat alkalmazó ágazatokat – egészség-, élelmiszer-, kreatív-, zöld- és jövőipar –,
amelyeknek a támogatására 140 milliárd forintot különítettek el. Ebből a 140 milliárd forintból 64 milliárd mehet a Zöld nemzeti bajnokok program folytatására, a negyedik intézkedési pont pedig a vállalatok digitalizációja, amelyre 15 milliárd forint jut pluszban. A felsoroltak közül azért a Magyar multi program típusú pályázat a legígéretesebb, mert olyan versenyképes vállalatokat emelhet a nemzetközi térbe, amelyek magyar tulajdonúak, importot váltanak ki a termékeikkel, vagy már eleve exportképesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.