Az idén novemberben 296,5 ezer álláskereső szerepelt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében, 24 százalékkal,
57,3 ezerrel több, mint az előző év azonos időszakában.
Ez ugyan jókora növekedés a tavalyi adatokkal összehasonlítva, de októberhez képest 3,1 százalékos csökkenés. A vizsgált hónapban 147,7 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, 50,2 százalék azonban semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott. Novemberben a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 6,3 százalék volt,
a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 4,5 százalék.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők számában a tavalyi bázisidőszakhoz képest 20,9 százalékos növekedés látható. A 80,6 ezer tartósan állás nélküli aránya az összes álláskeresőhöz viszonyítva 27,2 százalék. A 25 éven aluli korosztályba 41,2 ezer álláskereső tartozott, az 55 évesek és az ennél idősebbek száma 74,9 ezer volt. Az előbbiek 13,9, az utóbbiak pedig 25,3 százalékot képviseltek az álláskeresők között. Novemberben összesen 34,3 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét, ebből az első alkalommal regisztrálók aránya 10,3 százalékot tett ki. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 21,7 százalékkal csökkent. A foglalkoztatók összesen 21,7 ezer üres álláshelyet jelentettek be, összességében 77,7 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre novemberben, ebből 52,9 ezer maradt betöltetlen.
Az augusztus–októberi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 202 ezer volt,
ezzel a vonatkozó ráta 0,8 százalékponttal, 4,3 százalékra emelkedett – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. Az állástalanság átlagos időtartama 11 hónap volt, 31,4 százalékuk legalább egy éve próbált elhelyezkedni. Októberben a munkanélküliek átlagos létszáma 199 ezer, a havi bontású ráta 4,3 százalék volt. Az előző év októberéhez képest a munkanélküliek száma 31 ezerrel, a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal nőtt.
Az augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4,482 millió volt, 38 ezerrel, 0,8 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma lényegében nem változott, miközben a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 17 ezerrel, a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjainak száma pedig 25 ezerrel csökkent.
A 15–64 évesek közül 4,402 millióan minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportot jellemző foglalkoztatási ráta 70,2 százalék volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.