BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarországon a második legolcsóbb az energia

Az EU tagállamokban a teljes energiafogyasztás 26,1 százalékát a lakossági felhasználás teszi ki – mutat rá az Eurostat.

Az jelenlegi világjárvány miatt egyre több időt töltünk az otthonainkban, ráadásul a hideg téli hónapok is egyre közelebb kerülnek, hogy ezzel is megemeljék a havi rezsiköltségeket. Éppen ezért érdekes vetni egy pillantást az Európai Unió statisztikai hivatalának friss publikációjára, amely többek között az unió tagállamainak az energia felhasználását és átlagárait is górcső alá vette a 2018-as és tavalyi év adatai alapján.

A kutatás egyebek mellett olyan érdekességekre is rámutat, minthogy

az EU országokban a teljes energiafogyasztás több mint negyedét (26 százalékát) a lakossági felhasználás teszi ki.

Ezen belül a víz, a gáz és a villany arányát az alábbi ábra egy átlagos európai háztartás energiafogyasztásának megosztásával szemlélteti.

Fotó: Eurostat

Ezek szerint a háztartások legnagyobb arányban

  • a fűtésre (64 százalék) fordítják az energiát,
  • majd sorban utána a következik a vízforralás (15 százalék),
  • illetve a világítás (14 százalék) már lényegesen kisebb arányt tesznek ki a havi fogyasztásból.
  • Ezek után pedig a sütés (6 százalék) és légkondizás (0,4 százalék) szerepel legkisebb részesedéssel a felhasznált energiából. Érdekesség továbbá, hogy

    a levegő és a víz felfűtése együttesen több mint 78 százalékát teszi ki a háztartások energia felhasználásának.

    Az Eurostat azonban a kontinens országainak energiaárait is összehasonlította, mint az áram vagy a földgáz. Ezekből az látszik, hogy az áram kilowatt átlagára 78 forint körül mozgott az unióban a tavalyi második féléves adatok alapján.

    Forrás: Eurostat

    Az áram árak a fenti diagramon láthatóak, ami alapján elmondható, hogy

    az unión belül Magyarországon a második legalacsonyabb, azaz 39 forint az áram kilowatt átlagára.

    Ennél csak Bulgáriában volt olcsóbb a vizsgált időszakban az ott érvényes 34 forintnak megfelelő árral, míg a dobogó harmadik helyére Litvánia (45 forint per Kwh) léphetett fel.

    Az EU éllovasai e tekintetben Dánia (105 forint per kWh), majd következik Németország (103 forint) és Belgium (103 forint).

    Hasonló kép körvonalazódik a következő diagramon, ahol a földgáz árakat hasonlították össze a tavalyi második féléves adatokból, amelyek alapján az uniós átlag 26 forint körül mozgott per kilowatt.

    Forrás: Eurostat

    A múlt év második félévében a legalacsonyabb földgáz árat a szomszédos Romániában (12 forint per kWh) mérték, míg

    hazánkban volt a második legolcsóbb a földgáz hasonlóan 12 forintos kilowatt átlagárral.

    majd minket követ a dobogón Lettország (13 forint).

    Ezzel szemben a földgáz ára az európai országok közül Svédországban (42 forint per Kwh), Spanyolországban (37 forint) míg Hollandiában (35 forint) volt a legmagasabb a tavalyi évben.

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.