Az idei évre 300 milliárd forinttal kibélelt otthonteremtési program több mint felét szánja az otthonfelújítási elem finanszírozására a kormány, hangsúlyozva, hogy a keret felülről nyitott, azaz újratölthető. Erre szükség is lehet, hiszen a felújítási kedv az állami támogatási program októberi bejelentése után rendkívüli mértékben megugrott, és a 2008-as csúcsidőszakot idéző szintre repítette a mutatókat a hatmillió forintos számlák felének átvállalására szóló kormányzati ígéret – derül ki a lakossági szándékokat kutató felmérésekből. A legutóbbi ilyen a GKI–Masterplast lakossági terveket szondázó kutatása, amely szerint
Persze a felújítást tervezők nem mindegyike jogosult a családok otthonteremtését és a korszerűsítést támogató programra, amelyből – ha mindenki, aki csak tervezi, valóban felújítana – egyenletesen elosztva alig több, mint negyedmillió forint támogatás jutna minden egyes igénylőnek.
Várhatóan nem fogja teljes egészében kimeríteni a lehetőséget az idén felújítást és korszerűsítést tervező családok többsége, de hogy pontosan meddig mennek el, arra az első prognózisok egyike, a Wienerberger lakossági felmérése lehet támpont. Eszerint legfeljebb kétmillió forintnyi, vagy annál kisebb összegű támogatást terveznek igénybe venni a családok. A mértéktartás oka, hogy bármekkora támogatáshoz ugyanannyi önerőt kell hozzátenni.
A szűk keresztmetszet nem az építőanyag lesz, sem falfestékből, sem tetőfedő anyagokból nem lesz hiány – ígérik a gyártók és a kereskedők, akik egyelőre, másokhoz hasonlóan csak az esélylatolgató felmérésekből tudnak tájékozódni. Eszerint
Átfogó felújításra és korszerűsítésre jellemzően csak költözéskor, azaz használt lakás vásárlásakor költenek az ingatlantulajdonosok, akiket a gyermekvállalás, illetve a gyerekeik elköltözése késztet még esetleg hasonlóan jelentős beruházásra – fejtette ki a Világgazdaságnak Ács Erzsébet, a Lakberendezők Országos Szövetségének (LOSZ) elnöke. A nemzetközi átlagnál jóval kevésbé mobil, keveset költöző magyar családok így jellemzően mindössze kétszer, 15-20 évente fordítanak nagyobb felújításra. A költséges munkálatokat a legtöbb lakásban az elavult nyílászárók cseréje és a fűtési rendszer korszerűsítése teszi szükségessé, amivel akár a teljes támogatási keretüket kimeríthetik.
A várható szakemberhiány és az elszálló kivitelezői díjak veszélye ugyancsak folyamatos téma a programmal kapcsolatban, amiből a tényleges felújításra készülők számára praktikusan az következik, hogy
A LOSZ elnöke megerősítette, hogy bizonyos szakemberekből nemcsak most, hanem mindig hiány van, elsősorban a minőségi munkavégzésre képes burkolókat és asztalosokat kell mielőbb lekötni, mert többségüknek már most hosszú hónapokra előre tele van a naptára. Ugyancsak nagy érték a piacon a modern berendezésekhez is értő fűtésszerelő, a korrekt áron és jól dolgozó ács, víz-gáz-, valamint villanyszerelő. Bár a vállalási díjak hatalmas különbségeket mutatnak, az anyagköltség összege a legtöbb beruházás esetén meghaladja a munkadíjét, ami komoly probléma lehet a költségvetés készítésénél.
Piaci szakértők szerint nem lehet kizárni a számlavásárlás elterjedését, bár a program az építőipar kifehérítését szolgálná. Átláthatóbb megoldás, ha a termékek árából igyekeznek lefaragni a vevők. Erre máris szakvásárok és akciók szerveződnek, minden korábbinál jelentősebb lakossági igényt garantálva a szokásos kiállítói kedvezményekre, akár 40 százalékos engedményre bírva a csatlakozó cégeket, mint például a Homeinfo úttörőnek számító tavaszi online rendezvényén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.