BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európai forrásokra támaszkodna Pozsony

Szlovákia idei gazdasági növekedése jórészt a járvány elleni oltás beadásának gyorsaságától függ.

Szlovákia idei gazdasági növekedése jórészt a járvány elleni oltás beadásának gyorsaságától függ. E megállapítás különösen igaz napjainkban, amikor Nyitra megyeszékhelyet gyakorlatilag le kellett zárni, a 80 ezres városban január 11-től csak az mehet dolgozni, aki negatív teszttel rendelkezik, a Jaguar Land Rover ottani gyárában is vészüzemmódban dolgoznak.

„Áprilistól, májustól a gazdasági élet erőteljesen javulhat” – bizakodik Juraj Valachy, a Raif­feisen-leány Tatra banka elemzője. Szlovákia gazdasága 2020-ban az előzetes prognózisok szerint mintegy 6 százalékkal zsugorodott, idén viszont a Szlovák Nemzeti Bank előrejelzése szerint 5,7 százalékos növekedés várható. Ódor Lajos, a jegybank alelnöke szerint a fellendülés kulcseleme, hogy az ország miképpen tudja értelmesen hasznosítani, illetve milyen gyorsan képes lehívni az európai uniós forrásokat. A 2021-ben elrajtoló hétéves uniós költségvetési időszakban Szlovákia rendelkezésére 13 milliárd euró áll, további 9 milliárd pedig az előző ciklus fel nem használt forrásaiból.

Fotó: Volkswagen

Emellett 5,8 milliárd euró mozgósítható az uniós helyreállítási alapból. A január­tól végérvényessé vált Brexit nem érinti túl súlyosan Szlovákiát, leginkább az autóágazatot sújthatja az Egyesült Királyság kiválása az unióból. Az ország kiviteléből 4 százalékkal, a behozatalából mintegy 1,5 százalékkal részesedik a szigetország.

Ami a munkanélküliséget illeti, a 2020 első felében közzétett komor prognózisok eddig nem váltak valóra, az állástalanok száma nem ugrott 10 százalék fölé, ahogyan azt korábban jósolták. Azonban így is a történelmi mélypontról, 5 százalékról 7 százalékra emelkedett, ami abszolút számokban kifejezve legalább 200 ezer álláskeresőt jelent. A turizmus nem számít Szlovákia izmos ágazatai közé, a síparadicsomok január 1-jétől érvényes bezárása ugyan tovább rontja a helyzetet, ám gazdasági szempontból nem számottevő a hatása. Az idei növekedés ütemét a világjárvány kezelése mellett az autóipar befolyásolhatja igazán – a tavalyi 20 százalék körüli termeléskiesés jelentős érvágás volt, mivel az ágazat adja Szlovákia össztermékének az egyhetedét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.