Sikeres a kormány munkaerő-piaci mobilitást ösztönző projektje, amely nagymértékben támogatja a munkavállalók országon belüli mozgását, ezáltal a foglalkoztatás további bővítését.
A munkásszállások kialakítása program jelenlegi kiírásában igényelt támogatások összértéke már több mint kétszeresen haladja meg az ötmilliárd forintos keretösszeget.
A pályázást ezért 2021. január 20-án felfüggesztik – jelentette be Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Az ITM tavaly novemberben írta ki az ötödik pályázatot a Munkásszállások kialakítása központi munkaerő-piaci program forrásaira, a Gazdaságvédelmi Foglalkoztatási Alap 2021. évi keretének terhére.
A program célja, hogy munkásszállások építése segítse a munkavállalók mobilitását, ezzel hozzájáruljon a magyar vállalkozások erősítéséhez, élénkítse a foglalkoztatás bővülését és a gazdasági növekedést.
A program első négy kiírásában 35 önkormányzat vagy gazdasági társaság több mint 4500 munkásszállási férőhelyet alakíthatott ki összesen 11,5 milliárd forint támogatással.
A legújabb körben a helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások és gazdasági társaságok 2020 novembere óta nyújthattak be támogatási igényt az illetékes fővárosi, megyei kormányhivatalokhoz.
A támogatást legalább 80, de legfeljebb 200 férőhelyes munkásszállás építéséhez vagy felújításához lehetett igényelni.
Újdonság volt a pályázatban, hogy a komfortosabb szálláshelyek létesítése érdekében változtak a munkásszállások minimális felszereltségére, szolgáltatásaira meghatározott elvárások.
A helyi önkormányzatok, helyi önkormányzati társulások és az ezek 100 százalékos tulajdonában álló gazdasági társaságok a helyi infrastruktúra fejlesztéséhez nyújtott beruházási támogatásként, 80 százalékos támogatásintenzitás mellett, míg a magántulajdonú gazdasági társaságok regionális beruházási támogatásként juthatnak forráshoz a programban.
A gazdasági társaságok ennek megfelelően az Észak-Magyarország, az Észak-Alföld, a Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl régiókban 50–70 százalékos, a Közép-Dunántúl régióban 35–55 százalékos, a Nyugat-Dunántúl régióban 25–45 százalékos intenzitású támogatásban részesülhetnek.
Bodó Sándor emlékeztetett, hogy a támogatás igénybevételére jogosultak körét a tavaly májusban lezárult negyedik kiírás során terjesztették ki a magántulajdonú gazdasági társaságokra. 2020-ban végül 16 pályázó részesült összesen több mint 5 milliárd forint összegű támogatásban, a program így legutóbb több mint kétezer új férőhely kialakítására teremtett lehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.