Sergio Mattarella olasz elnök felszólítása ellenére sem sikerült rendezniük a kormányzó pártoknak a helyreállítási terv elfogadása körül kirobbant konfliktusukat, ami így kenyértöréshez vezetett. A koalíciós válság kirobbantásának célja az lehetett, hogy Matteo Renzi és pártja nagyobb szerephez jusson a 750 milliárd eurós uniós helyreállítási alapból Olaszországnak járó 209 milliárd euró szétosztásában. Ugyanakkor sem Renzi, sem a másik koalíciós partner, az Öt Csillag Mozgalom nem szeretne előrehozott választásokat tartani, továbbra is együtt képzelik el a jövőt a baloldali Demokrata Párttal. Renzi kijelentette, hogy készen áll a kompromisszumra, és elsősorban miniszterelnök-cserét sürget. Az Öt Csillag Mozgalom ezzel szemben korábban már hangsúlyozta, hogy a pártonkívüli Giuseppe Conte nélkül elképzelhetetlennek tartják a folytatást.
A legvalószínűbb forgatókönyv tehát az, hogy Conte megtartja pozícióját, és a két nagyobb koalíciós párt új koalíciós egyezményt hoz tető alá Renzi pártjával, ami a kabinet átalakítását eredményezheti, nagyobb befolyást engedve az Élő Olaszországnak.
Elképzelhető, hogy Conte mégsem ezt az utat választja, hiszen más pártokkal is tárgyalnak a szenátusi többség fenntartása érdekében, miközben továbbra is kényelmes többséggel rendelkeznek a képviselőházban, a parlament alsóházában.
Nincs sok idő az egyezkedésre, ugyanis Conténak pár napja van eldönteni, hogy benyújtja-e lemondását az államfőnek, és esetleg újabb kormányalakítási mandátumot kér, vagy a parlamenttől kér bizalmat a folytatáshoz. Annyi viszont bizonyosnak látszik, hogy
az olaszok 55 százalékának támogatását élvező Conténak esze ágában sincs félreállni.
A kormányválság kirobbantásával Renzi tehát nagy kockázatot vállalt. Ha ugyanis nem sikerül megegyezni, jelentéktelen kis pártként ülhetnek a parlamentben, vagy – bár erre kicsi az esély – ha előrehozott választások jönnének, az Élő Olaszország a közvélemény-kutatások szerint jelenleg be sem jutna a parlamentbe.
A Matteo Salvini és az Északi Liga, valamint a szintén a jobbközép koalícióhoz tartozó, Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek és a kórházi kezelés alatt álló Silvio Berlusconi elnökölte Hajrá Olaszország eközben Conte azonnali lemondását, a kormány távozását és új választásokat sürget. Ez a forgatókönyv ugyanis akár a jobbközép szövetség győzelmét is hozhatná.
A kormányválság kirobbanásához a szikrát az adta, hogy a kormányfő egy parlamenten kívüli bizottság felállítását kezdeményezte, amely ellenőrizné az uniós források felhasználását.
A bizottság miniszterekből és jelentősebb magánvállalati vezetőkből állna, Renzi pártjából viszont senkit sem vonnának be. Conte, hogy megőrizze parlamenti többségét, már eddig is számos területen engedett Renzi követeléseinek, például módosított a felállítandó bizottság összetételén, valamint növelte az egészségügyre, a kultúrára és az infrastruktúrára fordítandó támogatási keretet. Renzi azonban nem volt elégedett, és újabb elképzelésekkel állt elő, aminek – politikai elemzők szerint – az egyetlen célja csupán az volt, hogy okot keressen Conte megbuktatására és csekély népszerűségű pártja befolyásának növelésére.
A kormányválság miatt az olasz államkötvények hozamai emelkedésnek indultak. A tízéves papír hozama egy hét alatt 13 bázisponttal, 0,63 százalékra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.