Magyarországon az állami kiadások a bruttó hazai össztermék (GDP) 45,6 százalékát tették ki a 2019-es évben. Ezzel pontosan egy százalékponttal maradt el az Európai Unióban mért 46,6 százalékos általános GDP arányos költéstől – derül ki az Eurostat pénteki publikációjából.
Az adatok a 2019-es évre vonatkoznak, így nem mutatják a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági sokk hatását. Ezek a statisztikák leginkább összehasonlítási alapként fognak szolgálni, hogy a vírus keltette változások átláthatóbbá váljanak.
A kontinensen átlagosan a bruttó hazai össztermék 46,6 százalékát fordították a tagállamok kiadásaik finanszírozására.
A ráfordítások közül a társadalom biztosítások hasították ki a legnagyobb szeletett a kormányzati kiadások tortájából,
a források közel ötödét (19,3 százalékát) fordították erre a területre az unió statisztikai hivatalának adatai alapján.
A második legnagyobb költségelem a tagállamok részéről az egészségügy volt, amelyre a bruttó hazai össztermék 7 százalékát fordították átlagosan. Majd közszolgáltatások jöttek 5,8 százalékkal a harmadik helyen a 2019-es évben.
Ezzel szemben kisebb súllyal szerepeltek például a közösségi ráfordítások (0,6 százalék), a környezetvédelem (0,8 százalék), illetve a védelmi, és a kulturális vagy vallási támogatások (1,2 százalékkal).
A magyarországi állami költések között is a társadalom biztosítás volt a legjelentősebb elem 12,7 százalékkal, azonban így 6,6 százalékponttal elmaradt az uniós átlagtól 2019-ben.
Míg a második helyen már a közszolgáltatások álltak (8,2 százalékkal), majd szorosan mögöttük a gazdaságpolitikai kiadások (8 százalékkal) következtek. A negyedik és ötödik az oktatás (4,7 százalékos) és az egészségügy (4,5 százalékos) részesedése volt a sorban.
Az uniós átlaghoz hasonlóan hazánkban is a három legkisebb kiadás a környezetvédelem (0,5 százalék), a közösségi ráfordítások (0,8 százalék) és a nemzetvédelem (1 százalék) voltak.
Azonban a gazdaságra 3,6 százalékponttal többet költöttünk,
de pozitív eltéréseket találunk még a közszolgáltatások (+2,4 százalékpont) és a kultúra vagy vallási támogatások (+1,8 százalékpont) területein is 2019-ben.
Kevésbé előnyös mutató volt azonban az egészségügyi kiadások GDP aránya, ami 2,5 százalékponttal múlta alul az európai átlagot.
A közegészségügyeket azonban az aktuális világjárvány kiemelten érintette, de hatással volt a többi költségelemre is. Így a tavalyi év adataiban vélhetően jelentős átalakulásokat fogunk tapasztalni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.