Az Európai Unió a most kezdődött költségvetési keretidőszakban mintegy 7 milliárd eurót szán az úgynevezett déli szomszédságpolitikájában érintett partnerországok gazdasági-társadalmi fellendítésének ösztönzésére, és ezzel akár 30 milliárd euró magán- és állami beruházást mozgósíthat a régióban a következő évtizedben – jelentette be kedden közös közleményben az Európai Bizottság és az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Az EU a déli partnerországokkal – Algériával, Marokkóval, Egyiptommal, Izraellel, Jordániával, Libanonnal, Líbiával, Palesztinával, Szíriával, valamint Tunéziával – folytatott stratégiai együttműködésének megerősítése céljából új menetrendet javasolt, amelyben
Az unió külön beruházási tervet készített – szoros együttműködésben partnereivel – abból a célból, hogy javuljon a régióban élő emberek életminősége. A terv kiemelt kezdeményezéseket tartalmaz a gazdasági ellenálló képesség erősítése, a jólét kiépítése, valamint a kereskedelem, a beruházások növelése és a versenyképesség támogatása érdekében – derül ki a közleményből.
Várhelyi Olivér, az unió szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa kijelentette:
a megújított partnerséggel új fejezetet nyitunk déli partnerországainkhoz fűződő kapcsolatainkban. Ez a partnerség, amelyet szomszédainkkal együtt alakítottunk ki, közös érdekeken és közös kihívásokon alapul.
„Európa közvetlenül hozzá akar járulni a régió stabilitására és virágzására vonatkozó hosszú távú elképzelések valóra váltásához, különösen a koronavírus-járvány okozta válság utáni társadalmi és gazdasági kilábalás során” – tette hozzá.
A migrációval kapcsolatban a magyar biztos hozzátette, hogy annak kezelésére az unió közös kihívásként tekint, és kész együttműködni a partnerországokkal az illegális bevándorlás és az embercsempészet elleni küzdelemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.