BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

India egynegyedével dobhatja meg a világ energiaszükségletét

Az ország energiafogyasztása 2040-re várhatóan csaknem megduplázódik, miközben a bruttó hazai terméke 8600 milliárd dollárra bővülhet.

A világ energiafelhasználását legnagyobb arányban, 25 százalékkal India egymaga növeli a következő két évtizedben. Igényének növekedését jellemzi, hogy 2030-ra megelőzheti az Európai Uniót, a világ harmadik legnagyobb energiafogyasztóját.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kitekintő elemzése szerint az ország energiafogyasztása 2040-re várhatóan csaknem megduplázódik, miközben a bruttó hazai terméke 8600 milliárd dollárra bővülhet

– írta a Reuters.

Ha a fejlődés valóban ilyen ütemű, 2040-re India annyit tesz hozzá a világgazdasághoz, mint Japán akkorra becsült GDP-je. Energiaigénye ugyanakkor erősen függ a fosszilis tüzelőanyagok importjától, mivel a hazai kőolaj- és földgáztermelés évek óta stagnál, bár a kormány jelentős támogatásokat nyújt a kutatás és kitermelés bővítésére és a megújuló energiaforrások felhasználására.

Fotó: Noah Seelam / AFP

India olajszükséglete 2040-re napi 8,7 millió hordóra nő a 2019-ben felhasznált 5 millió hordóról – becsülte az IEA, miközben finomítói kapacitása a napi 5 millió hordóról 2030-ra 6,4 millió, 2040-re 7,7 millió hordóra emelkedik.

Kína után a világ második legnagyobb olajimportőre jelenleg a nyersolajszükségletének mintegy 76 százalékát külföldről veszi meg. Ez az IEA szerint 2030-ra 90 százalékra, 2040-re pedig 92 százalékra emelkedhet. A növekvő olajigény 2019-hez képest megduplázhatja India olajimportszámláját 2030-ra körülbelül 181 milliárd dollárra, 2040-re pedig csaknem a háromszorosára, 255 milliárd dollárra.

A világ negyedik legnagyobb cseppfolyósítottgáz- (LNG) importőre, amely jelenleg a földgázszükségletének mintegy felét szállítja tartályhajókkal, dollármilliárdokat költ az infrastruktúra kiépítésére, hogy tisztább üzemanyagot használhasson fel.

Az IEA szerint az LNG-bevitel 2040-re várhatóan megnégyszereződik, 124 milliárd köbméterre, amely az akkori gázszükséglet 61 százalékát fedezné. 2030-ra az importból származó fogyasztás 76 milliárd köbméter lehet, vagyis a gáz 58 százaléka behozatalból származik majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.