BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fejlődő országok adósságválságára figyelmeztet a Valutaalap

Az IMF a járvány kezdete óta összesen több mint 107 milliárd dollár támogatást adott, a 29 legszegényebb tagjának pedig adósságszolgálat-segélyt nyújtott.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) javítja a globális gazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó várakozását, figyelembe véve a nemrég bejelentett 1900 milliárd dolláros amerikai gazdaságélénkítő csomagot és azt, hogy világszerte folyamatosan nő a beoltottak száma – mondta Krisztalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója, az IMF Külkapcsolati Tanácsában tartott beszédében –, ám hozzátette, hogy a pénzügyi feltételek továbbra is nagyon bizonytalanok. Az IMF legutóbb januárban közölt globális előrejelzést, akkor 5,5 százalékos növekedést várt az idei évre, az októberi becslésében szerepelő 5,2 százalék után. Januárban 2022-re 4,2 százalékos globális GDP-növekedéssel számolt, ezt szintén felfelé módosítja majd a jövő hét elején megjelenő World Economic Outlook (WEO) jelentésében.

Georgieva kiemelte, hogy

a tavalyi 3,5 százalékos visszaesés után a globális gazdaság a vártnál jobb helyzetben van, miután a kormányok együttesen mintegy 16 ezermilliárd dollárt költöttek fiskális intézkedésekre a járvány negatív hatásainak enyhítés érdekében.

Rámutatott azonban, hogy bár javulnak a kilátások, ezzel egy időben tovább nőnek a különbségek a lakosságukat gyorsan beoltani képes gazdag országok és a szükséges források szűkében lévő szegényebb országok között, ami a növekedés ellenére vészesen növeli a globális sérülékenységet.

Fotó: AFP

Túl sok ország lemaradt, a kiegyensúlyozott fellendüléshez ezért további erőteljes intézkedésekre van szükség. Georgieva szerint a világ az 1945 utáni legnagyobb próbatétel előtt áll. Amit most teszünk, az a válság utáni világot fogja alakítani.

Az IMF a járvány kezdete óta összesen több mint 107 milliárd dollár támogatást adott, ebből 85 országnak új kedvező kölcsönt, a 29 legszegényebb tagjának pedig adósságszolgálat-segélyt nyújtott.

Az Afrika szubszaharai térségébe kihelyezett IMF-források az előző évtized átlagos éves szintjének tizenháromszorosára nőttek. A szervezet becslése szerint az alacsony jövedelmű országoknak a következő öt évben legalább 200 milliárd dollárra lesz szükségük a járvány leküzdéséhez, és további 250 milliárd dollár kell majd ahhoz, hogy visszatérhessenek a gazdasági felzárkózás útjára. Georgieva elmondta, hogy az IMF speciális segélykeretét 650 milliárd dollárral szeretnék bővíteni, ezt a legkiszolgáltatottabbak tartalékainak növelésére fordítanák, adósságterheik növelése nélkül nyújtva támogatást.

Az erős amerikai növekedés sok országnak segíthet a kereskedelem fellendítésével, ám siettetheti a kamatemelést, ami a feltörekvő és a fejlődő gazdaságokban szigorúbb pénzügyi feltételeket és jelentős tőkekiáramlást okozhat. Ez komoly gond lenne, különösen a közepes jövedelmű országok számára, ahol nagy a külső finanszírozási igény és magas az adósságszint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.