A csaknem félmillió hazai vállalkozásnak eddig mindössze alig három százaléka élt a szellemi tulajdonának levédésével. Ezt az elenyésző hányadot a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala már rövid távon legalább a duplájára szeretné növelni – áll a Magyar Nemzetben.
Támogatástól, adókedvezménytől, piacszerzéstől és tőkebefektetéstől esik el az a feltaláló, aki nem védeti le a fejlesztését; az esetleges figyelmetlenség milliárdos károkat, cégek, kutatók ellehetetlenülését eredményezheti
– fogalmazott Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) elnöke.
Az elnök kiemelte: ha az adott fejlesztő levédeti termékét, sok mindenből származhat bevétele: a terméken kívül például eladhatja a licencet vagy a gyártási, értékesítési jogot. Ennek kapcsán kiemelte azt is, hogy ha a feltaláló kutatás-fejlesztési támogatást kap, adó-visszatérítéshez jut, és az eredményből mégis egy külföldi vállalkozás csinál pénzt, az nem térül meg nemzetgazdasági szinten sem.
Az elnök döbbenetesnek nevezte, hogy a magyar vállalkozói köztudatban mennyire nincs jelen az, hogy a szellemi tulajdonnak hatalmas értéke van, és azt meg kell védeni.
A csaknem félmillió hazai vállalkozásnak eddig mindössze alig három százaléka élt a szellemi tulajdonának levédésével. Ezt az elenyésző hányadot a hivatal már rövid távon legalább a duplájára szeretné növelni.
Mint fogalmazott: a Magyarországon bejegyzett oltalmak száma fontos mutató, jól illusztrálja a piaci képességeket, a befektetési vonzerőt, a technológiai érettséget.
A hazai élelmiszeriparban például 11 termékvédjegy van, emellett több mint negyven minőséget tanúsító védjegy. Ausztriában ezzel szemben 33 ezer termékhez tartozó védjegyet tartanak nyilván, mert a családi gazdaságok szintjén is aktívan, tudatosan védik a termékeiket, legyen az sajt vagy pékáru.
Az elnök szerint ugyanakkor már éledezni látszik a tudatosság itthon és európai uniós szinten is. Megjegyezte: erre nagy szükség van, mert ha nem változik a szellemi tulajdont érintő hozzáállás, elhúz az ország mellett az Egyesült Államok és Ázsia. Az elnök példaként említette, hogy a száz amerikai vezető vállalkozás együtt nagyjából annyi oltalommal rendelkezik, mint az összes európai cég. Magyarország pedig az itteni átlagtól is elmaradt – magyarázta az SZTNH elnöke.
Pomázi Gyula kiemelte, azon dolgoznak, hogy a jövőben ne jelenhessen meg olyan hazai és uniós finanszírozású kutatás-fejlesztés-innovációs (KFI) pályázati kiírás, amelyből hiányzik az a követelmény, hogy a pályázó a projektben létrehozandó innovációt köteles levédetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.