BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága lett a szlovén munkaerő

Az utóbbi hetekben két nagy külföldi konszern jelentette be, hogy kénytelen bezárni szlovéniai gyárait.

Az utóbbi hetekben két nagy külföldi konszern jelentette be, hogy kénytelen bezárni szlovéniai gyárait. A szlovén Karintiában, Slovenj Gradecben (Windischgrätz) az amerikai–ír autóülés-gyártó Adient bocsát el 430 dolgozót, míg a Drávavidék régióban az olasz szemüvegkészítő Safilo szünteti meg a telephelyét, és 560 ember marad munka nélkül.

Szlovéniában két külföldi multi csomagol:

a túl nagy költségekre, a gyengébb piaci keresletre, a globális szinten szükséges racionalizációra hivatkoznak.

Emellett a cégek ottani vezetői az utóbbi években erőteljesen megnövekedett minimálbért – jelenleg 1024 euró – is ludasnak tartják, és szerintük az elkövetkezendő hetekben, hónapokban több ilyen eset várható még szerte az országban.

Fotó: Shutterstock

Irány Szerbia!

Piaci szakértők is úgy vélik, hogy az alacsony hozzáadott értékkel üzemelő, fejlesztés nélküli gyártóiparnak vége lesz Szlovéniában, ugyanis az ilyen vállalatoknál a munkaerő költsége a döntő, ebből a szempontból pedig jóval versenyképesebb államok is vannak a régióban.

A két említett multi például szerbiai kapacitásait erősíti.

Az Adient, amely egyébként a világ 32 országában összesen 77 ezer alkalmazottat foglalkoztat, egyelőre megtartja a kisebbik szlovéniai üzemét Novo Mestóban, mert ugyanabban a városban működik a Renault-gyár, amelynek a gépkocsik belső teréhez készít alkatrészeket, üléshuzatokat. A szlovén karintiai (Koroška) régió üzeméből viszont az év végéig külföldre szállítják a gyártósorokat, valószínűleg mindet Szerbiába, ahol nemrégiben új gyárat építettek. Slovenj Gradecben javarészt üléshuzatokat készítettek, többek között a Daimlernek.

Dominóeffektustól tartanak

A szakszervezetek értetlenül és felháborodva fogadták a bezárásról szóló bejelentést, hiszen úgy tudták, hogy az üzem nem veszteséges, az alkalmazottak jó minőségű munkáját is elismerte a menedzsment.

Most a kormány közbenjárását, segítségét várják, de a multinacionális cég hajthatatlan.

Illetékesei szerint mindent megtettek a gyár megmentése érdekében. A döntésükhöz erőteljesen hozzájárult a járvány okozta globális gazdasági visszaesés, szükség van a költségek racionalizálására.

A bezárás híre szlovén Karintiát aggodalommal tölti el, hiszen a mintegy 70 ezres lélekszámú Koroška régióban több hasonló, az autóiparnak beszállító vállalat üzemel, s az Adient példája ragadós lehet. Mindenesetre a jelenlegi munkahelyvesztés a legnagyobb 2010 után – akkor a német hátterű, szintén autóülés-huzatokat, kiegészítőket gyártó Prevent Global 1260 főt eresztett szélnek.

Járvány és luxusmárka

Ami a Safilo szemüvegtervező, -gyártó és -forgalmazó multit illeti, az olasz cég a Drávavidék statisztikai régióban nem is olyan rég még 1200 embert foglalkoztatott, de most a maradék 560 alkalmazottját is elbocsátja, mert Európa-szerte kénytelen költségeket csökkenteni.

Az amerikai és kínai kapacitással is rendelkező, padovai székhelyű társaság bejelentette: egy franciaországi telephelyét is bezárja, egy olaszországit pedig teljes mértékben át kellett szerveznie. Egyébként a szlovéniai gyár az utóbbi esztendőkben 30 millió euró jövedelmet termelt, nagyjából évi egymilliós haszonnal működött.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.