Februárban a lakosság 43,7 milliárd forintot költött receptköteles gyógyszerekre, 3,7 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos hónapjában, és 1,6 százalékkal kevesebbet a januárinál – derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből.
Pedig már a januári adat is drasztikusan csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Év elején a koronavírus-járvány erősödése, az otthoni munkavégzés, az iskolák zárva tartása és a kötelező távolságtartás együttesen a harmadik hullám mélypontjára juttatta a receptköteles gyógyszerforgalmat
– mondta Virág Zsolt, a Hiflylabs Zrt. igazgatósági elnöke.
Arra számít, hogy a kormány a koronavírusos betegek számának csökkenése miatt tovább lazít a szigorú szabályokon, az iskolák, üzletek újranyitásával pedig ismét emelkedő pályájára állhatnak a gyógyszereladások.
Az elhalasztott vásárlások miatt elképzelhető a tavaly márciusi, 59 milliárd forintos forgalomhoz hasonló nagyobb kiugrás is a következő hónapokban.
Februárban, a járványadatok felfutása miatt, aki tehette, kerülte a személyes találkozást az orvosokkal, számos műtét is elmaradt, ez kétségtelenül visszaköszön a költésben. Az év második hónapjában 13,9 millió doboz gyógyszert váltottak ki, a legkevesebbet az elmúlt kilenc hónapban. Ez a tavaly februárinál 14,7 százalékkal kisebb mennyiség, egy hónap alatt pedig 1,2 százalékos csökkenés.
Februárban a legerősebb megyék gyógyszerköltési adatai is alacsonyak voltak. Januárhoz képest Bács-Kiskun megyében csupán 0,8, Fejér és Komárom-Esztergom megyében pedig 0,3-0,3 százalékkal emelkedett a forgalom, míg a fővárosban 0,3 százalékkal esett. A legnagyobb, 5,7 százalékos csökkenés a Somogy megyei patikákban volt a felmérés szerint. Pest megyében az előző évihez képest 0,2 százalékkal nőtt a forgalom, minden más megyében esett.
A gyógyszerre fordított pénz szempontjából a koronavírus-járvány miatti lezárások legnagyobb vesztese a főváros volt, ahol 6,3 százalékkal múlták alul az eladások az előző évit.
Mivel az idén elmaradt az influenzajárvány, a legjobban az antibiotikumok forgalma zsugorodott, éves összevetésben csaknem 32 százalékkal. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint tavaly hétszer-nyolcszor több influenzás megbetegedést regisztráltak Magyarországon, mint az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.