A korábbi előrejelzésénél 3 százaléknál lendületesebb, 3,5 százalékos GDP-növekedésre számít idén a német kormány – írta a Reuters a berlini kormányhoz közeli forrásokra hivatkozva. Berlinben most úgy látják, hogy 2022-ben 3,6 százalékos bővülés lehet Németországban. Az előrejelzést a hírek szerint azért módosították, mert már a tavalyi év utolsó negyedévében is kedvezőbb teljesítményt nyújtott a német gazdaság, mint ahogy arra korábban számítottak.
A német kormány az értesülést nem kommentálta, hivatalos központi előrejelzését a várakozások szerint kedden publikálja.
A kormányénál még mindig bizakodóbb az Ifo prognózisa, amely a legutóbbi, március végi felülvizsgálat után 3,7 százalékos GDP-növekedést vetít előre 2021-re (az Ifo korábban 4,2 százalékos bővüléssel számolt, de ezt elvetette az elhúzódó járványhelyzetre hivatkozva).
2022-re az Ifo német gazdaságkutató most 3,2 százalékos GDP-növekedést vár, szemben a korábbi, 2,5 százalékos becslésével.
Az Ifo hétfőn publikált, vártnál gyengébb üzleti hangulatjelentése alapján úgy ítélte meg, hogy a német gazdaság csak az idei második félévben állhat talpra.
Németországban nem enyhül a koronavírus-járvány harmadik hulláma, az újonnan azonosított fertőzöttek száma a hétvégén, a szigorú járványügyi intézkedések ellenére, tovább emelkedett. A Robert Koch Intézet közlése szerint százezer főre vetítve 166 megbetegedést azonosítottak az elmúlt napokban – ez a szám jóval magasabb annál, mint amit a kormány még kezelhetőnek vél. Ha a vírus a következő napokban is ilyen ütemben terjed, további korlátozások is lehetnek – újra bezárhatnak az iskolák, az üzletek, és szigorú kijárási tilalom léphet életbe.
A német pénzügyminiszter, Olaf Scholz szerint a friss adatok alapján szinte kizárható, hogy a kormány május vége előtt mindenkire egyformán vonatkozó enyhítéseket jelentsen be. A Bild am Sonntagnak nyilatkozva Scholz elmondta:
Szükségünk van egy menetrendbe, ami alapján visszatérhetünk a normális életünkhöz, de ennek olyan tervnek kell lennie, amelyet aztán nem kell visszavonnunk néhány nap után.
A pénzügyminiszter szerint legkorábban júniusban nyithatnak ki a kulturális és sportlétesítmények az országban. De a védettséggel rendelkezők már korábban kaphatnak bizonyos előjogokat, ha az igazsgágügyi miniszter hétfőn ismertetett terveit a szövetségi kormány jóváhagyja. Németországban még mindig alacsony a lakosság átoltottsága: az ott élők 23 százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcina első dózisát, míg a németek mindössze 7 százaléka van túl mindkét oltáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.