A kínai gazdaság 18,3 százalékkal növekedett az első negyedévben a tavalyi első negyedévvel összevetve, de elmaradt a 19 százalékos várakozástól. A rekord magas érték azonban az alacsony bázisadatnak is köszönhető, ezért nem szabad túlértékelni annak jelentőségét: a járvány hatására 2020 első három hónapjában 6,8 százalékos visszaesést regisztráltak.
A rekord ellenére az elemzők szerint a gazdaság fellendülése lassult,
és további lassulás várható az év hátralevő részében is, részben a hazai vállalatok állami támogatásának csökkenése, a rossz hitelek növekvő állománya és az elhúzódó globális chiphiány miatt. Ezt mutatja, hogy negyedéves összevetésben a GDP-növekedés 0,6 százalékosra mérséklődött január–márciusban, az október–decemberi 3,2 százalékos növekedést követően. Elemzők 1,5 százalékos bővülésre számítottak.
Iris Pang, az ING kínai részlegéért felelős vezető közgazdásza hangsúlyozza, hogy a gazdaság már meghaladja a vírus előtti szintet, ezért az állami támogatásokat fokozatosan csökkenteni fogják, a negyedéves alapú növekedés pedig az év hátralévő részében mérsékelt 1 százalék körüli marad.
Ugyanakkor hozzáteszi, hogy
várhatóan a technológiai infrastrukturális beruházások továbbra is folytatódnak, mivel ezt tekinti Kína a jövőbeni növekedése gerincének,
noha egy elhúzódó chiphiány jelentősen lassíthatja a folyamatot, főként hogy a befektetéseket, az ipari termelés volumenét, az exportot és a belföldi értékesítést is negatívan befolyásolhatja.
Az ipari termelés márciusban 14,1 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami elmarad az elemzők 17,2 százalékos várakozásától, és szintén a bázishatás miatt mutat megtévesztően magas értéket. Havi összevetésben márciusban 0,6 százalékos növekedést regisztráltak az előző hónaphoz képest, és az elemzők itt is a fellendülés lassulását hangsúlyozzák, amiben nagy szerepe lehet a chiphiánynak.
A kiskereskedelem viszont az iparral ellentétben gyorsuló ütemben, 33,9 százalékot bővült az első negyedévben éves alapon, és felülmúlta az elemzők által várt növekedést is.
A járvány által leginkább sújtott vendéglátóipar 75,8 százalékot növekedett, ezzel pedig a járvány előtti szintre tért vissza.
A belföldi kereslet növekedése mindaddig magas lehet, amíg csak korlátozottan lehet külföldre utazni, így a fogyasztók kénytelenek otthon elkölteni a pénzüket, bár a chiphiány erősen szűkítheti a kínálatot.
A kilátásokról elmondható továbbá, hogy
a Kína és az USA közötti kapcsolatok kritikus hatással lehetnek Kína gazdasági növekedésére, főként a technológiai ágazatban,
miután valószínű, hogy az Egyesült Államok fokozni fogja a nyomást ezen a téren. Emellett számítani lehet arra, hogy a jegybank egyre több figyelmet kénytelen fordítani a rossz hitelek növekvő állományának visszaszorítására. Különösen aggasztóak az ország túlfűtött ingatlanpiacát érintő pénzügyi kockázatok, ezért a jegybank 150 milliárd jüan összegben középtávú hiteleket injektált a bankrendszerbe, miközben ígéretet tett arra, hogy ezekre a hitelekre a kamatláb egy évig változatlanul 2,95 százalék marad.
Emellett a jegybank arra szólította fel az ország 24 legnagyobb bankját, hogy az idei év hátralévő részében a technológiai fejlesztéseket kivéve, a gazdaság minden területén, különösen az ingatlanpiacon szorítsák a tavalyi szint alá a hitelkihelyezéseiket.
Emellett a gazdaság fellendülésével a monetáris szigorításra is lehet számítani,
mivel a túl laza politika eszközbuborékokat indukálhat, a reálgazdaságba történő befektetések helyett. Peking idénre 6 százalék feletti növekedést irányozott elő, míg a Nemzetközi Valutaalap április elején 8,4 százalékra javította előrejelzését a kínai gazdaság idei növekedését illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.