A multinacionális vállalatok adóterheinek, valamint a társasági adó emeléséről beszélt Joe Biden szerdán Pennsylvaniában. Az amerikai elnök példaként az Amazont hozta fel, mint az egyik óriásvállalat, amely kibújik az adófizetés alól – írja a Reuters.
A Biden-kabinet 21-ról 28 százalékra emelné a társaságiadó-kulcsot, továbbá az adótörvény megreformálásával megszüntetné azokat a kiskapukat, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy profitjukat kivigyék az Egyesült Államokból
– derül ki a Fehér Ház által kiadott 25 oldalas tájékoztatóból.
Az államfő szerint az Amazon az egyike azoknak az óriáscégeknek, amely „különféle kiskapukat kihasználva egy fillér adót sem fizet be a szövetségi kasszába”. Ezzel szemben a középosztálybeli családokat 20 százalék feletti adókulcs terheli.
Nem akarom megbüntetni őket, de ez a helyzet tarthatatlan
– mondta Biden.
Az Amazon válaszában kifejtette, hogy még az Obama-kormányzat alatt bevezetett kutatás-fejlesztési adókedvezményeknek köszönhetően mentesült az adófizetés alól.
A kutatás-fejlesztési adójóváírás lehetősége 1981 óta létezik, és tizenötször hosszabbították meg kétpárti támogatással, Barack Obama pedig 2015-ben állandósította a törvényt
– írják.
A Reuters megemlíti, azt követően, hogy Amazon két évig üresen hagyta a kasszát, 2019-ben elkezdte az adófizetést. Egy friss tanulmány azonban talált ötvenöt másik amerikai nagyvállalatot, amelyek három év óta egyetlen centet sem fizettek be a szövetségi adókasszába. Erről bővebben itt olvashat:
https://www.vg.hu/vilaggazdasag/vilaggazdasag-kulfoldi-vallalatok/ezek-az-amerikai-nagyvallalatok-evek-ota-nem-fizettek-adot-3659149/
Ez nem egyébként az első alkalom, hogy Biden „kinézte” magának az Amazont. 2019-ben a vállalatot példaként felhozva beszélt arról, hogy egyik cég sem zsebelhet be milliárdos bevételt, miközben kevesebbet adózik mint egy tanár, vagy egy tűzoltó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.