A kapitalizmus felpörgette az ipari, technológiai és ökológiai forradalmakat, átformálta világunkat és átalakította az állam és a társadalom kapcsolatát – írja elemző cikkében a BBC . Az elmúlt két évszázadban milliók emelkedtek ki a szegénységből, jelentősen megemelkedett az életszínvonal és olyan innovációk történtek, amelyek gyökeresen javították a jólétet. A BBC szerint lényegében e rendszernek köszönhető az is, hogy a Holdon járhatott ember és az, hogy manapság már interneten olvashatjuk a cikkeket.
Ugyanakkor az utóbbi években a kapitalizmus hiányosságai egyre nyilvánvalóbbak – jegyzi meg az elemzőcikk. Az rövid távú nyereség priorizálása az egyéneknél azt hozta magával, hogy hosszú távon elveszett a társadalom és a környezet jóléte. Amint azt a politikai nyugtalanság és a polarizáció világszerte megmutatta, egyre inkább mutatkoznak az elégedetlenség jelei és mind gyakrabban lépnek fel a tömegek a jelenlegi status quo-val szemben. Egy 2020-as felmérés során az emberek 57 százaléka szerte a világon kijelentette, hogy „a ma működő kapitalizmus , többet árt, mint használ a világnak”.
Tekintettel az egyenlőtlenségre és a környezet károsítására, „a nyugati kapitalizmus teljesítménye az elmúlt évtizedekben mélyen problematikus volt” – állítják Michael Jacobs és Mariana Mazzucato közgazdászok a „A kapitalizmus újragondolása” című könyvben. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek megoldások, a nyugati kapitalizmus nem kénytelen kudarcot vallani, de át kell gondolni működését.
Talán a legjelentősebb probléma az, hogy sok fejlett országban a huszadik század végén a kapitalizmus jelentős különbséghez vezetett a leggazdagabb és a legszegényebb emberek között, a Gini-index alapján mérve. Néhány országban ez a szakadék pedig folyamatosan nő. Különösen mély az Egyesült Államokban, ahol a legszegényebb emberek jövedelme az 1980-as évek óta nem növekedett, miközben az ultragazdagok vagyona évente körülbelül 6 százlaékkal nőtt. A világ leggazdagabb milliárdosai szinte mind az Egyesült Államokban élnek, és elképesztő vagyont halmoztak fel, míg az amerikai háztartások átlagos jövedelme a századforduló óta szerényen nőtt.
Az egyenlőtlenségi különbség többet jelenthet, mint azt néhány politikus és vállalati vezető szeretné hinni – jegyzi meg a BBC elemzője. „Valójában bármi lehetséges, a kapitalizmus világszerte emberek millióit emelte ki a szegénységből, de az egyenlőtlenség maró hatású lehet egy társadalomban” – mutatott rá Denise Stanley, a kaliforniai State University-Fullerton közgazdaságtan professzora.
A kapitalizmus jelenlegi formájában a munkásosztály életét rombolja – állítják Anne Case és Sir Angus Deaton közgazdászok. Az elmúlt két évtizedben a kétségbeesés, az öngyilkosságok, a kábítószer-túladagolások és az alkoholizmus drámai módon megnőtt, és évente több százezer amerikai életet oltott ki.
A 2007–2008 közötti pénzügyi válság súlyosbította ezeket a problémákat. A Sárga mellény mozgalom, amely 2018-ban kezdődött Franciaországban, kezdetben az ingázók üzemanyagköltségeinek emelkedéséről szólt, de gyorsan kibővült, és a chileiéhez hasonló panaszokat is tartalmazott. Az Egyesült Államokban a Trumpizmust generáló politikai mozgalmat valószínűleg a gazdasági egyenlőtlenségek és az ideológia is táplálja.
A BBC elemzője szerint mindezt röviden megfogalmazva elmondhatjuk, hogy
talán eljött az idő a kapitalizmus társadalmi szerződésének újragondolására, hogy átfogóbbá váljon, az érdekek szélesebb körével, az egyéni jogokon és szabadságokon túl.
A szerző szerint mindez nem lehetetlen, hiszen a kapitalizmus korábban is „fejlődött”, és erre most is van esély.
Az elmúlt években ötletek és javaslatok jelentek meg a kapitalizmus társadalmi szerződésének átírására. Közös bennük az az elképzelés, hogy a vállalkozásoknak sikeresebb intézkedésekre van szükségük, nem csak a profit és a növekedés. Az üzleti életben van „tudatos kapitalizmus”, amelyet az úgynevezett „etikus” márkák gyakorlata ihletett.
A kapitalizmus jövőjével foglalkozó interjúban Hubert Joly, a Best Buy vezérigazgatója elmondta, hogy 30 éven át, az 1980-as évektől 10 évvel ezelőttig egyedülálló hangsúlyt fektettek a túlzott nyereségre, ami sok problémát okozott, most kis pihenőt kellene tartani. Ha ezután újra megalapozzuk az üzletet, akkor a kapitalizmus is új alapokra kerülhet.
Érdemes megemlíteni még az „ emberi töke öt pillére ” modellt, amelyet Jonathan Porritt, a Kapitalizmus mintha a világ számít című cikk szerzője fogalmazott meg. Porritt az emberi tőke öt pillérének – a természetes, az emberi, a társadalmi, a gyártott és a pénzügyi tőke – integrálását szorgalmazza a meglévő gazdasági modellekbe.
Az egyik kézzelfogható példa arra, hogy a vállalatok kezdik átfogni az Öt Tőkét, a B-Corporation mozgalom . A tanúsított társaságok jogi kötelezettséget vállalnak arra, hogy mérlegelik „döntéseik hatását a munkavállalókra, az ügyfelekre, a beszállítókra, a közösségre és a környezetre”. Körükbe most olyan nagyvállalatok tartoznak, mint a Danone, a Patagonia, valamint a Ben & Jerry's (amely az Unilever tulajdonában van).
Ez a megközelítés egyre inkább érvényesül, ezt tükrözi egy több mint 180 vállalati vezérigazgató által kiadott, a vállalat célját újradefiniáló 2019-es nyilatkozat . A Wal-Martot, az Apple-t, a JP Morgan Chase-t, a Pepsi-t és másokat képviselő vezérigazgatók először ismerték el, hogy újra kell definiálniuk a vállalkozás szerepét a társadalommal és a környezettel kapcsolatban.
Nyilatkozatuk szerint a vállalatoknak többet kell tenniük, mint nyereséghez juttatni részvényeseiket. Ezenkívül befektetniük kell alkalmazottaikba, és hozzá kell járulniuk a tőke emberi, természeti és társadalmi elemeinek javításához, amelyekre Porritt a modelljében hivatkozik, nem pedig kizárólag a pénzügyi tőkére összpontosítva.
Végül érdemes felhívni a figyelmet arra is, hogy a kapitalista liberális demokrácia polgárai nem tehetetlenek – fogalmazott a BBC elemzője. Támogathatják a vállalatokat a meggyőződésüknek megfelelően, és folyamatosan új törvényeket és politikákat követelnek, amelyek átalakítják a vállalatok versenykörnyezetét, hogy javíthassák üzleti gyakorlatukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.