A lakásárak tavaly 9,1 százalékkal nőttek országos szinten a NAV ingatlanforgalmi adatai alapján. Minden településtípuson drágulás volt, de ennek üteme és mértéke eltért, a legszembetűnőbben Budapesten, ahol csak 3 százalékos volt az áremelkedés. Országos átlagban csaknem ötödével, 19 százalékkal csökkent az ingatlanforgalom.
A kisebb városokban volt a legnagyobb mértékű, 23 százalékos a visszaesés.
A megyei jogú városokban 20 százalékosst mértek, Budapesten 16 százalékost, míg a községekben 15 százalékost.
Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője szerint a járvány negatív hatását összességében tompították az állami lakásvásárlási támogatások és azok bővülése.
Tavaly minden megyében csökkent az adásvételek száma.
A legkedvezőbb helyzetben, mindössze 5 százalékos visszaeséssel Somogy megye áll. A megyeszékhelyek mindegyikén is esett a forgalom, a legnagyobb mértékben, 40 százalékot meghaladóan Pécsett. A másik véglet Szekszárd volt, ahol mindössze 5 százalékos volt a csökkenés. Budapest egészében 16 százalékkal, 26-28 ezer közé csökkent a tranzakciók száma.
A visszaesés a XI. kerület kivételével – ahol két nagy újlakás-projekt miatt volt forgalomnövekedés – mindenhol érvényes.
Legkevésbé, alig 1 százalékkal a XV. kerületi forgalom zsugorodott, a szinte lenullázódó Airbnb-forgalom miatti kereslet-átrendeződés miatt a lista másik végén a belvárosi V., VI. és VII. kerületek állnak 35-45 százalék közötti tranzakciószám-csökkenéssel. Az OTP Lakóingatlan Értéktérkép adatai alapján nagyvárosaink közül Szekszárd drágult legjobban (19 százalék), és még Salgótarján áll 15 százalék felett.
Visszaesést sehol nem volt, az áremelkedés egyedül Kecskeméten maradt 3 százalék alatt.
Az OTP szakértői szerint a lakáspiacon vélhetően elmarad a recesszió, visszaesésre az erős évkezdet után sem számítanak, hiszen a lakhatási minőség felértékelődött a járvány, és a tavaly egy csapásra tömegek által megismert home office következtében. Az így újra gondolt lakásigények kielégítésében egyrészt az Otthonteremtési Program adhat erős támogatást, másrészt a munkaerőpiaci helyzet prognosztizált javulása is szélesítheti a lakásvásárlásban reálisan gondolkodók bázisát.
Végül az inflációs félelmek, az alacsony kamatok, s így az olcsó hitelek is a lakáspiacra terelik a vásárlókat.
Optimista várakozásaink mellett ugyanakkor kiszámíthatatlan tényezőként továbbra is ott van a lehetőség a visszaesés kockázatát magukban hordozó újabb járványhullámok megjelenésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.