Az MNB elnöke előadásában kiemelte: idén Magyarország az Európai Unió leggyorsabb fejlődését érheti el, a magyar válságkezelés azért volt eredményes, mert a hitelezésre, annak erősítésére támaszkodhatott. Aláhúzta:
Magyarország a harmadik negyedévben érheti el a válság előtti GDP szintjét.
Az MNB a járvány kezdete óta 9311 milliárd forint forrást nyújtott a gazdaság szereplőinek, Magyarországon egyetlen percre sem volt pénzügyi válság
– húzta alá a jegybank elnöke.
Matolcsy György szerint 2022-ben szükséggessé válik a GDP-arányos államháztartási hiányt a 3 százalék körüli szintre levinni.
Célszerű, hogy a hitelezési moratóriumban csak a leginkább rászorulók maradjanak
– mutatott rá.
Az infláció jelenti az egyik legnagyobb kockázatot, ezért
az MNB akár már júniusban kamatemelést hajthat végre
– emelte ki.
Jelezte: a növekedési kötvényprogram folytatódik, az MNB zöld otthonteremtési programot indít várhatóan a következő hónapokban. Azt javasolta, hogy a 2020-as évek elején az ország egy új reformprogramot indítson.
Magyarország újraindulása elkezdődött, de a következő lépés a pénzügyi egyensúlyunk helyreállítása lesz
– emelte ki Matolcsy György jegybankelnök.
Az MNB elnöke hozzátette, 2021 első negyedéve és közepe között helyreáll a világgazdaság, elsőként az Amerikai Egyesült Államokban, míg Magyarországon a harmadik negyedévben áll helyre a gazdaság. Jelezte: a világ egy nagyon összetett válságot viszonylag rövid idő alatt élt át.
Tanulság, hogy az az ország, amely a gyors helyreállítást még gyorsabban éri el, az nyer
– jelentette ki, kiemelve, hogy 2021-ben a várakozások szerint Magyarország az EU leggyorsabb növekedését tudhatja majd magáénak, bár az elmúlt évben még nem tudtunk előzni, ebben az esztendőben erre jó esélyeink vannak – mondta, hozzátéve, a hitelközpontú válságkezelésben a magánszektor-hitelezése kiemelkedő volt.
Matolcsy kiemelte, legutóbb, a 2008-as válság után 6,5 évre volt szükség a kilábaláshoz, most 1,5 év elegendő lesz számunkra. Mint mondta:
Az NHP Hajrá, az állampapír-vásárlás, a bankrendszer részére nyújtott fedezet hitel is döntőnek számított – jelezte az MNB elnöke.
Kiemelte: a jegybank sokrétű eszközrendszert alkalmazott, képes volt kihasználni azokat az eredményeket, amelyeket 2003 óta elért. Jelezte: „aranyat” értek a 2013 óra végrehajtott jegybanki intézkedések – fogalmazott Matolcsy György.
Hangsúlyozta:
el kell kerülni a poszt-Covid-szindrómát, lelkileg is kell kerülni a krízist.
Közölte: a cél a magyar gazdaság egyensúlyának helyreállítása három területen, a munkaerőpiacon, a pénzügyekben és az infláció területén. A hiteltörlesztési moratóriummal kapcsolatban azt javasolta: az maradjon benne a programban, akinek továbbra is szüksége van rá, aki, illetve amelyik cég képes rá, az törlessze az adósságát.
Matolcsy György szerint jövőre kisebb államháztartási hiány kell elérni a kormány által tervezett 5,9 százalék helyett, ami a harmadik legmagasabb lenne az EU-ban.
Az MNB elnöke jelezte: júniusban akár egy újabb kamatemelési ciklus indulhat el. Az MNB folytatja a kötvényprogramját, most nagyjából 1400 milliárd forintnál tartunk. Arról is szólt,
Jelezte: az elmúlt 10 év alatt, és azon belül is az első három évben indított 56 nagy strukturális reform közül 43-at végrehajtottunk, a 2020-as évek elején egy újabb nagy reformprogramra van szükség. Fel kell gyorsítani a digitális átállást, a fenntarthatóságot az élet minden területén be kell építeni, ellenállás helyett befogadni a pénzforradalmat, részt kell venni Ázsia, ezen belül Kína felemelkedésében, a technológai forradadalomban a képzést erősíteni kell a társadalomban, és az ehhez szükséges átalakításokat végre kell hajtani.
Egyúttal növelni kell az úgynevezett okosberuházások arányát a sikeres felzárkózáshoz. Közelít a beruházási rátánk a 30 százalékhoz, ami jó, de a szerkezetén van a hangsúly – húzta alá Matolcsy György.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.