A brit fogyasztói árak inflációs rátája májusban éves szinten 2,1 százalékra emelkedett, az áprilisi 1,5 százalékról, ami 2019 júliusa óta a legmagasabb. Az árváltozás mértéke bőven meghaladja az 1,8 százalékos várakozást, és közel két éve először lépi túl a brit jegybank (BoE) 2 százalékos célértékét.
A vártnál nagyobb áremelkedés részben az alacsony bázisév hatásának tudható be.
A BoE prognózisa szerint az infláció az év végére átmenetileg 2,5 százalékra emelkedik, majd jövőre visszaáll a 2 százalékos cél közelébe, mivel megszűnik az energiaár-emelkedés hatása, és az ellátási láncok is helyreállnak. A pusztán átmeneti áremelkedés mellett szól az is, hogy a munkaerőpiac jelenleg túl gyenge ahhoz, hogy
létrejöhessen az 1970-es években fellépő bér-ár spirál.
Chris Hare, a HSBC vezető közgazdásza szerint, még ha az áremelkedés átmeneti jellegű is, a mértéke egyértelműen óriási meglepetés.
Ezért, ha az inflációs nyomás növekedni fog, a jegybank egyre erőteljesebb verbális intervenciójára lehet majd számítani.
Az árnövekedést elsősorban az üzemanyag és a ruházati termékek árának emelkedése okozta. Az üzemanyag 18 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban, míg a ruházati termékek 2,1 százalékkal emelkedtek, miután az emberek a karantén feloldása után a többi között új ruhák vásárlásával ünnepeltek.
Az inflációs hír hatására a brit államkötvények hozamai növekedésnek indultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.